Leasing na fotowoltaikę

Rosnące ceny prądu i spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych sprawiły, że oszczędności wynikające z zakupu energii elektrycznej mogą okazać się wyższe niż raty leasingu na panele PV. Jeśli dodatkowo pomyślimy o takich atutach fotowoltaiki, jak: korzystny wpływ na środowisko, uniezależnienie się od dostaw prądu od dostawców, podniesienie wartości nieruchomości czy korzystny wpływ na wizerunek marki – warto w nią zainwestować. Jedną z form finansowania jest leasing na fotowoltaikę dla firm. Gdzie się zgłosić, jakie są zasady i co dzieje się z panelami słonecznymi po zakończeniu leasingu? Sprawdźmy!

leasing na fotowoltaikę
finsowanie fotowoltaiki poprzez leasing

Leasing na fotowoltaikę – jakie są opcje?

Panele fotowoltaiczne obecnie nie są już inwestycją, w której przedsiębiorca musi dysponować dużym kapitałem. Co więcej, nie musi też nawet brać kredytu czy pożyczki! Niemal wszystkie największe grupy finansowe w Polsce, jak Santander, PKO, Millenium, ING, Alior, mBank i inne, wprowadziły do swojej oferty leasing paneli fotowoltaicznych. Jeśli parametry instalacji PV zostaną odpowiednio dobrane, to dzięki takiemu rozwiązaniu finansowymi, inwestycja będzie spłacać się sama bez angażowania środków finansowych firmy.

Co więcej, inwestor nie będzie musiał ponosić dodatkowych dopłat czy korzystać z programów wsparcia, które wymagają wielu formalności i dopełnienia licznych warunków dotacyjnych. Firma jako inwestor z osobowością prawną ma trzy możliwości: leasing operacyjny, leasing finansowy i pożyczkę leasingową. Którą metodę wybrać? Oto charakterystyka poszczególnych rozwiązań.

  • Leasing operacyjny – instalacja PV w tym wariancie jest własnością leasingodawcy, który ma prawo do odpisów amortyzacyjnych (wynosi ona 10% i może trwać minimum 4 lata). Leasingobiorca z kolei dokonuje comiesięcznej opłaty, która może zostać zaksięgowana w kosztach uzyskania przychodu. Najczęściej konieczna jest wpłata wstępna, wynosząca od 10% do 30% wartości przedmiotu leasingu. Atutami są atrakcyjne finansowo koszty leasingu (wahają się między 110% a 119%), a także minimum formalności.
  • Leasing finansowy – w tym przypadku przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy, a zatem przypomina to nieco raty kredytu. Oprócz wpłaty wstępnej (zwykle 10%), inwestor wpłaca także całość podatku VAT od wartości zakupionej instalacji. Możliwe jest otrzymanie jednorazowego zwrotu podatku VAT w Urzędzie Skarbowym, a instalacja jest ujęta w ewidencji środków trwałych kupującego i przez niego amortyzowana.
  • Pożyczka leasingowa – jest to kredyt, którego udziela firma leasingowa, a nie bank. Kupujący otrzymuje fakturę VAT za montaż instalacji PV, dzięki czemu ma szansę na uzyskanie dotacji i czy zwrot części inwestycji. Początkowo inwestor musi wpłacić tzw. czynsz inicjalny (mówiąc prościej – wkład własny), który jednocześnie stanowi koszt podatkowy. Nie płaci on zatem podatku VAT, a w przypadku jego zwrotu z Urzędu Skarbowego, możliwe jest zastosowania tzw. „raty balonowej”. Tym samym początkowo spłacane są odsetki, a spłata kapitału następuje pod koniec trwania umowy pożyczki. Atutami są: obniżenie kosztów finansowania oraz amortyzacja po stronie pożytkobiorcy.

Leasing na fotowoltaikę – warto?

Zastanawiasz się, jakie są zalety leasingu na instalację PV? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo!

  • Uproszczona procedura i szybka decyzja instytucji finansującej
  • Redukcja świadczeń podatkowych za sprawą wliczenia wydatków na instalację w koszty uzyskania przychodu
  • Instalacja zarabia na siebie już od pierwszego miesiąca – zamiast płacić rachunki za prąd opłacamy ratę leasingową
  • Niewielki wkład własny
  • Leasing instalacji fotowoltaicznej nie wpływa na zdolność kredytową leasingobiorcy
  • Uproszczona księgowość

Gdzie po leasing na panele fotowoltaiczne dla firm?

Oczywiście leasing na montaż instalacji fotowoltaicznej oferuje wiele podmiotów. Poszczególne propozycje różnią się zasadami – m.in. wysokością wpłaty własnej, okresem leasingowania, ilością dokumentów finansowych do wypełnienia i dostarczenia czy warunkami dotyczącymi kosztów leasingu. Oferty instutucji leasingowych warto porównać i sprawdzić, jakie opcje aktualnie obowiązują. Oto kilka z często wybieranych przez klientów opcji leasingowych na zakup instalacji fotowoltaicznej.

  • Santander leasing na fotowoltaikę – okres finansowania trwa do 72 miesięcy, a pierwsza opłata leasingowa zaczyna się już od 10%. Dostępna jest opcja niezmiennej raty, która zabezpiecza przedsiębiorstwo przed ryzykiem stóp procentowych. Dodatkowymi zaletami są ubezpieczenie mienia oraz bezpieczna rata od nagłych wypadków.
  • PKO leasing na fotowoltaikę – opcja dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. Opłata wstępna wynosi od 10%, a okres finansowania trwa do 72 miesięcy. Jest możliwość finansowania zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i kosztów instalacji urządzeń.
  • Millennium leasing na fotowoltaikę – MilleSan to nowy program finansowania instalacji fotowoltaicznych dla firm. Opłata wstępna zaczyna się już od 0%, a okres leasingowania sięgać może nawet 96 miesięcy. Raty dostosowywane są do indywidualnych preferencji, a formalności ograniczone do minimum. Zainteresowani mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonych doradców leasingowych.
  • Idea Getin leasing na fotowoltaikę – propozycja reklamowana jako fotowoltaika za 1%. Wpłata własna zaczyna się od 10%, a umowa zawierana jest na okres do 60 miesięcy. Suma opłat za leasing wynosi 101%.

Co dzieje się z panelami fotowoltaicznymi po zakończeniu leasingu?

W przypadku leasingu operacyjnego, jak i finansowego, po upływie umowy i opłaceniu ostatniej opłaty ratalnej, właścicielem instalacji staje się leasingobiorca. Do tego czasu panele fotowoltaiczne są własnością instytucji finansującej. W przypadku pożyczki leasingowej natomiast inwestor staje się właścicielem paneli już w momencie, kiedy została zawarta umowa.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!

    Dowiedz się więcej o fotowoltaice