- 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Nowowiejska 33
- kontakt@eeef.pl
Fotowoltaika Sanok
Fotowoltaika Sanok staje się coraz popularniejsza. Decydują się na nią właściciele domów, przedsiębiorcy oraz rolnicy. Powodów jest sporo, ale najważniejszym z nich są kwestie finansowe. Fotowoltaika daje bowiem niezależność od zakładu energetycznego i zmieniających się cen energii. Ile kosztuje instalacja? Jakie ma zalety? Czy można uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne w Sanoku? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania i sprawdź naszą ofertę!
Fotowoltaika Sanok – jak działa?
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na czerpanie energii ze słońca i przekształcanie jej w energię elektryczną. Fotowoltaika Sanok zbudowana jest z paneli słonecznych, inwertera (falownika), zabezpieczeń, przewodów elektrycznych i akcesoriów montażowych. Kluczowe zadanie spoczywa na panelach, które zbudowane są z połączonych modułowo ogniw fotowoltaicznych. Kiedy docierają do nich promienie słońca, wówczas zachodzi zjawisko fotowoltaiczne – jego konsekwencją jest produkcja prądu stałego. Ten musi jednak zostać zmieniony w prąd przemienny, za co odpowiada inwerter (lub falownik). Urządzenie to kontroluje pracę całego systemu i działa w czasie rzeczywistym, co oznacza, że energia jest do naszej dyspozycji właściwie od razu po wyprodukowaniu.
W okresie wiosenno-letnim sprzęt działa oczywiście znacznie bardziej wydajnie, przez co powstaje o wiele więcej pokładów energii niż jesienią i zimą. Tym samym istnieje opcja na magazynowanie nadwyżek i ich odbieranie w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Należy jednak pamiętać, że zakład energetyczny przechowuje nadwyżki przez 12 miesięcy od chwili ich produkcji. Wówczas mogą być odbierane na zasadzie opustu w wymiarze 70 lub 80% (zależnie od mocy instalacji). Reszta nadwyżek po upływie roku przechodzi na rzecz zakładu energetycznego i nie należy się za nie żaden ekwiwalent.
Panele fotowoltaiczne Sanok – czy warto?
Opłacalność fotowoltaiki nieustannie jest poddawana dyskusji. Warto więc przybliżyć nieco tę kwestię. Otóż panele fotowoltaiczne Sanok to spory wydatek początkowy. Średnio za 1 kW mocy należy przeznaczyć od 4 do 6 tysięcy złotych, zależnie od jakości komponentów. Zwykle dla czteroosobowego gospodarstwa domowego optymalnym rozwiązaniem jest mikroinstalacja o mocy 5kW, a zatem wydatek na nią przeciętnie wyniesie 25 tysięcy złotych. Jak długo będzie zwracać się przedsięwzięcie? Przy obecnych cenach energii, z uwzględnieniem dobrej jakości paneli i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, fotowoltaika zwróci się po około 10-12 latach. Producenci sprzętu oceniają żywotność paneli PV na około 30 lat, a zatem możemy się spodziewać kilkunastoletnich oszczędności na rachunkach za prąd. Dodatkowym atutem jest fakt, że sprzęt nie wymaga dodatkowego doinwestowywania w trakcie eksploatacji.
Panele fotowoltaiczne w podkarpackim mają oczywiście znacznie więcej zalet. Słońce jest odnawialnym źródłem energii – niewyczerpywalnym i czystym. Produkowana w ten sposób energia w znacznym stopniu ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co ma korzystny wpływ na środowisko naturalne. Poza tym zamontowana instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość nieruchomości, co może okazać się cenne w przypadku sprzedaży domu czy innego budynku.
Dofinansowanie fotowoltaiki w Sanoku
Jeśli obawiasz się, że inwestycja jest zbyt kosztowna, spieszymy z informacjami, że istnieje możliwość znalezienia korzystnego finansowania lub też skorzystania ze wsparcia finansowego, które obniży całkowity koszt. W pierwszym przypadku rekomendowane są między innymi “zielone kredyty” na odnawialne źródła energii, leasingi na fotowoltaikę dla firm czy nawet pożyczki na preferencyjnych warunkach z Regionalnych Programów Operacyjnych.
W drugim przypadku mamy na myśli przede wszystkim bezzwrotne dotacje. W 2021 roku, ale też w poprzednich latach, trwały różne programy umożliwiające wsparcie finansowe dla inwestorów – osób prywatnych, firm i rolników. To między innymi “Mój prąd”, “Czyste powietrze”, “Agroenergia” i “Energia Plus”. Co jednak istotne, nabory wniosków są okresowe, środki dotacyjne ograniczone, a zasady zmieniają się podczas każdej edycji.
Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów w dopełnianiu wszelkich formalności – oferujemy kompleksową pomoc doradców naszej firmy. Fotowoltaika w Sanoku nie ma przed nami tajemnic, podobnie jak i kwestia pozyskiwania finansowania czy dotacji na nią.
Montaż instalacji fotowoltaicznych Sanok – dlaczego my?
Jesteśmy firmą działającą w branży fotowoltaicznej od lat. Oferujemy obszerne usługi w zakresie projektowania mikroinstalacji dla domów, elektrowni słonecznych, instalacji PV dla firm, a nawet farm fotowoltaicznych, systemów solarnych czy montażu pomp ciepła. Każde działania poprzedzamy szczegółowym wywiadem z Klientem, audytem i obliczeniem zapotrzebowania na energię. Następnie nasi eksperci tworzą indywidualny projekt i przedstawiają go wraz z wyceną. Po akceptacji umawiamy termin, kiedy nasi instalatorzy wykonają profesjonalny montaż. W trakcie pracy kładziemy nacisk na kwestie bezpieczeństwa – systemy fotowoltaiczne mają działać wydajnie, bezpiecznie i skutecznie latami. Mając na uwadze, że poziom nasłonecznienia w Polsce jest optymalny, by panele produkowały sporą ilość energii, to dobrze zoptymalizowana instalacja pod względem mocy powinna w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na prąd danego podmiotu. Masz pytania? Interesuje Cię praca paneli fotowoltaicznych w Sanoku? Chcesz umówić spotkanie z naszym doradcą? Czekamy na Twój kontakt!
Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!