Fotowoltaika Rybnik

Panele fotowoltaiczne od wielu lat zyskują na popularności. To skuteczny sposób na uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej, a zarazem proekologiczne rozwiązanie. Interesuje Cię fotowoltaika Rybnik? Dowiedz się, jak działa, jakie niesie korzyści i jak otrzymać na nią dofinansowanie. Poznaj ofertę naszej firmy i sprawdź, dlaczego warto nam zaufać w kwestii projektowania, jak i montażu instalacji fotowoltaicznych w Rybniku!

fotowoltaika rybnik

Fotowoltaika Rybnik – jak działa?

Jeśli jesteś bliski podjęcia decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych, warto dowiedzieć się, jak w ogóle działają takie instalacje. Oczywiście podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego są panele słoneczne. Te zbudowane są z połączonych modułowo ogniw fotowoltaicznych, w których znajdują się krzem lub płytki krzemowe, będące jednocześnie półprzewodnikami. Kiedy do ogniw docierają promienie słońca, pojawia się ładunek elektryczny, czego konsekwencją jest wytworzenie prądu stałego. Ten jednak nie jest zgodny z parametrami sieci, dlatego w dalszym etapie trafia do inwertera (lub falownika), gdzie jest konwertowany w prąd przemienny. Dzieje się to w czasie rzeczywistym, więc wyprodukowana energia może być wykorzystywana na bieżąco.

W sezonie wiosenno-letnim, kiedy słońce świeci intensywniej i dłużej, powstaje znacznie więcej energii niż jesienią i zimą. Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się inwestować w fotowoltaikę w Rybniku. Wręcz przeciwnie – położenie geograficzne Polski jest absolutnie wystarczające, by w pełni wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych. Szczególnie, gdy system będzie połączony z siecią publiczną. W takiej sytuacji nadwyżki energii mogą trafiać do zakładu energetycznego, z którego następnie będą odbierane na zasadzie opustu, w wymiarze 70 lub 80% – pozostała część to opłaca za magazynowanie. Inwestor ma na to dokładnie 12 miesięcy, dlatego dobrze, gdy fotowoltaika Rybnik jest należycie zoptymalizowana pod kątem mocy – nadwyżki nie zmarnują się, ale też nie będzie konieczności dokupowania energii od zakładu.

Panele fotowoltaiczne Rybnik – czy warto?

Zastanawiasz się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne Rybnik, to na początku warto dowiedzieć się, ile właściwie kosztuje takie przedsięwzięcie. Otóż za każdy 1 kW mocy należy spodziewać się wydatku rzędu od 4 do 6 tysięcy złotych. Im większe zapotrzebowanie na energię, tym większa instalacja będzie potrzebna. Przyjmuje się, że dla przeciętnego, czteroosobowego gospodarstwa domowego wystarczy instalacja PV o mocy 5 kW, co będzie kosztować około 25 tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na dobre jakościowo komponenty.

Kiedy zwróci się przedsięwzięcie? Najczęściej następuje to po około 10-12 latach, choć wiele zależy od czynników zewnętrznych – faktycznego zużycia energii, warunków atmosferycznych czy choćby cen rynkowych prądu (im te będą wyższe, tym instalacja fotowoltaiczna okaże się bardziej opłacalna i szybciej się zwróci). Biorąc pod uwagę, że producenci szacują żywotność systemów fotowoltaicznych na około 30 lat, to można spodziewać się kilkunastu lat oszczędności na rachunkach za prąd.

Na korzyść przedsięwzięcia przemawiają też oczywiście kwestie ochrony środowiska. Fotowoltaika czerpie energię z odnawialnych źródeł, co oznacza, że taka energia jest czysta, niewyczerpywalna i odnawialna. Ograniczamy zatem emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery i działamy na rzecz natury. Poza tym warto pamiętać o fakcie, że fotowoltaika nie wymaga w trakcie eksploatacji naszej pracy, uwagi czy dodatkowych nakładów finansowych. Właściwie do obowiązków inwestora należy zlecanie okresowych prac konserwacyjnych specjalistom i kontrolowanie wydajności działania paneli fotowoltaicznych w Rybnik w dedykowanej aplikacji.

Dofinansowanie fotowoltaiki w Rybniku

Czy wiesz, że nie musisz dysponować pełnym kapitałem ani pozbawiać się oszczędności, by stworzyć swoją instalację fotowoltaiczną? Obecnie dostępne są liczne atrakcyjne metody finansowania – np. zielone kredyty, leasingi czy pożyczki na preferencyjnych warunkach. Poza tym pojawia się możliwość skorzystania z bezzwrotnych dotacji na montaż fotowoltaiki dla klientów indywidualnych, rolników i firm. Co roku realizowane są liczne programy, oferujące dofinansowanie fotowoltaiki w Rybniku i innych miastach czy wsiach – np. “Mój prąd”, “Czyste powietrze”, “Agroenergia” czy “Energia Plus”. Udzielane kwoty dotacji są zmienne, podobnie, jak warunki, jakie inwestorzy muszą spełnić, by je otrzymać. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie – skontaktuj się z naszymi doradcami.

Montaż instalacji fotowoltaicznych Rybnik – dlaczego my?

Szukasz firmy, która w kompleksowy sposób zaprojektuje i wykona dla Ciebie instalację fotowoltaiczną? Doskonale trafiłeś! Specjalizujemy się w mikroinstalacjach, przydomowych elektrowniach słonecznych, ale też famach fotowoltaicznych. Współpracujemy z klientami biznesowymi i indywidualnymi. Zawsze dokładnie poznajemy potrzeby, przeprowadzamy audyt i wyliczamy zapotrzebowanie na energię, a później tworzymy spersonalizowany projekt instalacji PV. Przedstawiamy go wraz z wyceną do akceptacji, nanosimy ewentualne poprawki i uwzględniamy dodatkowe życzenia klientów, a następnie zamawiamy niezbędne elementy systemu od renomowanych producentów.

Kiedy wszystko będzie gotowe, umawiamy z klientem dogodny termin montażu, pomagamy uzyskać dofinansowanie czy korzystną metodę finansowania i odpowiadamy na wszelkie pytania. Następnie nasi instalatorzy dokonują profesjonalnego montażu paneli fotowoltaicznych – zgodnie ze sztuką, aby sprzęt działał nie tylko wydajnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami! Wykorzystaj promieniowanie słoneczne i produkuj energię na własny użytek. My Ci w tym pomożemy!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!