Fotowoltaika Stalowa Wola

Stalowa Wola prężnie się rozwija w zakresie odnawialnych źródeł energii. Na instalacje fotowoltaiczne decydują się właściciele domów i domków, przedsiębiorcy i rolnicy. Powodów nie trzeba daleko szukać – to ekologia, oszczędności i niezależność. Co musisz wiedzieć o działaniu paneli fotowoltaicznych w Stalowej Woli? Sprawdź najważniejsze informacje, poznaj zalety i dowiedz się, jak uzyskać dotację na fotowoltaikę w Stalowej Woli.

fotowoltaika stalowa wola

Jak działa fotowoltaika Stalowa Wola?

Produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii to trend, który ma ogromne znaczenie dla ekologii. Fotowoltaika pozwala na ograniczenie rachunków za prąd do minimum, ale niezbędne jest stworzenie zoptymalizowanego, wydajnego systemu fotowoltaicznego. Składa się on z wielu komponentów, które są od siebie zależne i zarazem niezbędne, by mogło dochodzić do produkcji prądu i jego wykorzystywania.

Podstawą instalacji PV są panele słoneczne. Te składają się z połączonych modułowo ogniw fotowoltaicznych, które po odebraniu promieni słonecznych są w stanie zainicjować zjawisko fotowoltaiczne. Jego konsekwencją jest produkcja prądu stałego. Ten jednak musi zostać przystosowany do parametrów sieci, by mógł zasilać urządzenia. Tu właśnie niezbędnym ogniwem instalacji okazuje się inwerter (falownik), który w czasie rzeczywistym dokonuje konwersji prądu stałego w przemienny. Co więcej, sprzęt ten kontroluje też pracę całego systemu, więc bardzo ważne jest, by zdecydować się na wysokiej jakości model.

Zastanawiasz się, co z energią, której nie wykorzystasz od razu? Tutaj warto wiedzieć o możliwości magazynowania pokładów energii przez zakład energetyczny. Wówczas inwestor może z nich korzystać w okresie zwiększonego zapotrzebowania albo wtedy, gdy instalacja działa mniej wydajnie (jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze i mniej słoneczne). Co jednak istotne, nadwyżki mogą być odbierane w ciągu 12 miesięcy. Oznacza to, że niewykorzystane w ciągu roku po prostu przepadną (przejmie je zakład energetyczny). Czy trzeba płacić za tę usługę? W praktyce opłatą za magazynowanie jest część wyprodukowanej energii – właściciel instalacji może odbierać ją na zasadzie opustu, w wymiarze 70 lub 80% (zależnie od mocy instalacji).

Panele fotowoltaiczne Stalowa Wola – czy warto?

Instalacje fotowoltaiczne w Stalowej Woli mają wiele zalet, które zachęcają do podjęcia inwestycji. Kluczową i będącą głównym motywatorem są oczywiście oszczędności. Choć nie da się zaprzeczyć, że samo przedsięwzięcie jest kosztowne, to jednak z czasem się zwraca i zaczyna zarabiać. Ile kosztują panele fotowoltaiczne wraz z montażem? Tu zależy wiele od tego, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy – panele słoneczne różnią się budową, mocą, wydajnością, marką. Niemniej przyjmuje się, że instalacja PV dla czteroosobowego gospodarstwa domowego, o mocy 5kW, będzie kosztowała ok. 25 tysięcy złotych za dobrej jakości, wydajny sprzęt i profesjonalny montaż. Każdy kolejny 1kW to z kolei wydatek rzędu 4-6 tysięcy złotych.

Od tego, jaką moc będzie miała instalacja i jakie będzie zapotrzebowanie na energię będzie zależało, jak szybko zwróci się inwestycja. Średnio trwa to od 10 do kilkunastu lat, choć im bardziej ceny prądu będą pięły się ku górze, tym przedsięwzięcie może szybciej się spłacić. Mając na uwadze, że producenci oceniają żywotność swojego sprzętu na około 30 lat, to można liczyć na niemal 20 lat oszczędności na rachunkach za prąd.

Poza zyskiem finansowym, do decyzji o stworzeniu własnej mikroinstalacji lub elektrowni słonecznej może skłonić nas kilka innych czynników. To między innymi ochrona środowiska – czerpanie energii z OZE pozwala na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, ale też uniezależnienie się od zakładu energetycznego. Nie trzeba obawiać się zmian cen prądu czy przerw w dostawach energii. Ponadto należy mieć na uwadze, że fotowoltaika nie wymaga naszej uwagi ani dodatkowych nakładów finansowych. Działa skutecznie latami, a obowiązkiem właściciela jest zlecanie okresowych prac konserwacyjnych, by zwiększyć wydajność pozyskiwanej energii i wydłużyć żywotność paneli słonecznych.

Dotacje na fotowoltaikę w Stalowej Woli

Czy wiesz, że nie musisz dysponować pełnym kapitałem, by cieszyć się energią ze słońca? Istnieją rożne możliwości finansowania proekologicznych przedsięwzięć. Inwestorzy mogą skorzystać m.in. z zielonych kredytów, leasingu albo pożyczek na preferencyjnych warunkach. Co więcej, udostępniane są także dofinansowania na fotowoltaikę w Stalowej Woli – m.in. w ramach programów “Mój prąd”, “Czyste powietrze”, “Agroenergia” czy “Energia Plus”. Ponadto po spełnieniu określonych warunków można skorzystać z ulgi podatkowej (np. ulga podatkowa na fotowoltaikę dla rolników czy ulga termomodernizacyjna). Nierzadko też dodatkową szansą na obniżenie wydatków na panele fotowoltaiczne są środki z Regionalnych Programów Operacyjnych. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy pomogą Ci w uzyskaniu dotacji lub znalezieniu dogodnej metody finansowania przedsięwzięcia.

Montaż instalacji fotowoltaicznych Stalowa Wola – dlaczego my?

Jeśli zainteresowała Cię fotowoltaika w Stalowej Woli – nie czekaj! Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualny projekt. Zanim go stworzymy, wysłuchamy Twoich potrzeb, wyliczymy zapotrzebowanie na energię i przeprowadzimy audyt, Następnie przedstawimy projekt wraz z wyceną do akceptacji. Jeśli się zdecydujesz, umówimy dogodny termin montażu paneli fotowoltaicznych w Stalowej Woli lub okolicy. Zawsze też możesz liczyć na naszą pomoc – jesteśmy dla Ciebie dostępni na każdym etapie współpracy. Masz pytania? Daj nam znać! Już wkrótce będziesz mógł cieszyć się z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!