Fotowoltaika Poznań

Instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu cieszą się sporym zainteresowaniem. Powodów jest sporo – rosnące ceny energii elektrycznej, dbałość o środowisko, uniezależnienie się od dostawców energii. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne, poznaj naszą ofertę i dowiedz się więcej na temat fotowoltaiki w Poznaniu, cen i dofinansowań!

fotowoltaika poznań

Fotowoltaika w Poznaniu - ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Wielu Klientów zastanawia się, czy opłaca się zamontować panele fotowoltaiczne w Poznaniu i okolicy. Otóż jak najbardziej – ilość dni słonecznych w roku jest wystarczająca, by w pełni wykorzystać ich potencjał. Choć projekt instalacji wiąże się z dużym kosztem początkowym, to jednak później utrzymanie fotowoltaiki nie generuje właściwie żadnych dodatkowych kosztów. Panele objęte są wieloletnią gwarancją, a konserwacja czy serwis nie są częstym procederem. Jaki jest koszt fotowoltaiki w Poznaniu? Tutaj wszystko zależy od tego, jaką moc będzie miała instalacja oraz na jakiej jakości produkty zdecyduje się inwestor.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne różnią się znacząco cenami – za te od mniej znanych producentów i o niższej mocy zapłacimy ok. 700 zł / sztukę, a za te najlepsze i najbardziej wydajne nawet 1500 zł / sztukę. Oprócz paneli należy też liczyć się z dodatkowymi wydatkami – dobrej jakości inwerterem (ok. 5000 zł), okablowaniem i innymi niezbędnymi do działania fotowoltaiki sprzętami czy kosztem montażu instalacji. Na końcu też podatek VAT – dla montażu modułów PV obowiązują dwie stawki – 8% dla klientów indywidualnych i 23 % dla przedsiębiorców.

Fotowoltaika Poznań – dlaczego warto?

Montaż paneli fotowoltaicznych Poznań niesie wiele korzyści. Przede wszystkim jest to uniezależnienie się od zakładu energetycznego i rosnących cen prądu. Własna elektrownia słoneczna powinna produkować tyle, prądu, by mogła w pełni zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego, rolnego lub firmy na energię. Dzięki temu rachunki za prąd zostają znacząco obniżone.

Wykonując projekt instalacji fotowoltaicznej zawsze staramy się zoptymalizować jej moc – nie może być zbyt mała, bowiem wtedy konieczne jest dokupowanie energii od dostawcy, ale też zbyt duża – nadwyżki, które nie zostaną wykorzystane w ciągu 12 miesięcy po prostu przepadają.

Fotowoltaika Poznań ma jeszcze wiele innych zalet. Zacznijmy od tego, że jest to niewyczerpywalne źródło zielonej, odnawialnej energii. Oznacza to, że produkcja energii nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, nie powoduje emisji gazów cieplarnianych ani nie generuje produkcji odpadów. Kolejnym atutem jest fakt, że instalacje PV działają niemal bezobsługowo – po podłączeniu jej do sieci, urządzenia pracują samoistnie, a użytkownik może to kontrolować w aplikacji na urządzenie mobilne.

Prawidłowo przeprowadzony, profesjonalny montaż fotowoltaiki i ogniwa od renomowanych producentów najczęściej działają bezawaryjnie i wydajnie przez wiele lat. Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne Poznań podnoszą wartość nieruchomości i gruntów, co na pewno sprzyja podczas sprzedaży czy wynajmu.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Montaż paneli słonecznych jest opłacalny – czy to dla Twojego domu czy przedsiębiorstwa. Aby jednak utwierdzić się w decyzji, warto poznać zasadę funkcjonowania takiej instalacji. Otóż składa się ona z połączonych w panele i całe moduły ogniw fotowoltaicznych. W nich skrywa się warstwa krzemowa, które pochłania fotony (jednostki światła), które padają na panel. W efekcie elektrony są wprawiane w ruch i tworzy się energia elektryczna. Za pomocą specjalnego systemu połączeń, elektrony łączą się z elektronami wytwarzającymi energię w sieci elektrycznej.

Aby jednak doszło do zmiany powstałego prądu stałego w prąd zmienny, mogący zasilać urządzenia, konieczne jest wykorzystanie inwertera (falownika). Użytkownik może na bieżąco wykorzystywać wytworzoną energię albo przesyłać nadwyżki do sieci publicznej. Jest to możliwe dlatego, że energia odnawialna, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna, ma nieco większe napięcie niż prąd z sieci publicznej, więc jest eksploatowana priorytetowo.

Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w Poznaniu?

Na instalacje fotowoltaiczne na terenie Wielkopolski dostępne są liczne programy dotacyjne. To przede wszystkim ogólnopolskie dofinansowania “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze”, “Agroenergia” (dla rolników), “Energia Plus” (dla firm) i ulgi, jak np. ulga termomodernizacyjna czy ulga podatkowa dla rolników na fotowoltaikę. Oprócz tego czasem udostępniane są także dodatkowe środki, pozwalające na uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w Poznaniu i okolicy w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Która forma wsparcia jest najbardziej opłacalna? Tutaj oczywiście warto sprawdzić, które z nich są aktualne, jakie są wymogi i zasady przyznawania środków lub udzielania ulg.

Kwestie te dynamicznie się zmieniają, środki wyczerpują, ale i pojawiają nowe możliwości. Nasi specjaliści posiadają doświadczenie w zakresie instalacji paneli fotowoltaicznych, ale także w doradztwie. Pomagamy w uzyskaniu finansowania oraz dotacji dla firmy czy gospodarstwa domowego lub rolnego. Wykonujemy audyty, wyliczamy zapotrzebowanie energetyczne i przygotowujemy projekt instalacji PV, która z promieniowania słonecznego będzie pozyskiwać energię. Po akceptacji projektu i wyceny, nasi eksperci przechodzą do montażu instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu i okolicy oraz dopełniają formalności związanych z przyłączeniami.

Co więcej, gwarantujemy także naszym Klientom obsługę serwisową i doradztwo na każdym etapie realizacji/ Zainteresowała Cię fotowoltaika Poznań? Chcesz czerpać korzyści z energii ze słońca? Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!