Kredyt na instalacje fotowoltaiczną

Kredyt na fotowoltaikę to jeden ze sposobów finansowania paneli fotowoltaicznych, urządzeń, dodatkowego sprzętu oraz ich montażu. Banki w swoich ofertach posiadają specjalne kredyty służące sfinansowaniu takich inwestycji – zarówno dla osób prywatnych, jak i dla rolników czy przedsiębiorców. Na czym polega, jakie ma zalety i gdzie znaleźć najkorzystniejszy? Sprawdźmy!

kredyt na fotowoltaike
kredyt na instalacje fotowoltaiczna

Kredyt na fotowoltaikę – czym jest i na czym polega?

Kredyty na fotowoltaikę są udzielane przez banki w formie gotówkowych pożyczek. Spotykamy je pod nazwą eko-pożyczek, pożyczek energooszczędnych i ekokredytów. Bez względu na to, jak je określimy, mają wspólne przeznaczenie: na zakup i profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że propozycje banków znacząco różnią się od standardowych pożyczek i kredytów gotówkowych, ponieważ udzielane są na preferencyjnych zasadach, będąc jednocześnie bardziej atrakcyjnymi z punktu widzenia inwestora.

Eko pożyczki mają różny okres spłaty – najczęściej są długoterminowe na ok. 10-15 lat, a nawet i więcej. Wiele zależy od wielkości inwestycji, kosztu zakupu instalacji fotowoltaicznej i zdolności kredytowej. Co jednak istotne, taka fotowoltaika na raty zwykle realizowana jest na preferencyjnych zasadach, gdzie oprocentowanie kredytów waha się od 2,5% do 7%. To znacznie mniej niż np. przy standardowym kredycie, przy którym wynosi ono powyżej 10%. Warunki udzielenia kredytu oczywiście w dużej mierze zależą też od banku – inne zasady ma Alior Bank, inne BNP Paribas a jeszcze inne Santander Consumer Bank czy jakakolwiek instytucja finansowa. Wszystkie jednak doceniają inwestycję w odnawialne źródła energii i oferują dobre warunki, które zachęcają do budowania własnych elektrowni słonecznych.

Kto może liczyć na kredyt na panele fotowoltaiczne?

Oferta kredytów na cele ekologiczne, w tym na montaż instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, jest coraz bogatsza. Instytucje finansowe kierują swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych i domków letniskowych, jak i do rolników czy przedsiębiorców. Każdy z tych podmiotów odnotuje wiele korzyści płynących z pozyskiwania zielonej energii. Dzięki własnej instalacji można zredukować do minimum rachunki za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, rolnym czy w firmie.

Aby tak się stało, należy zdecydować się na instalację fotowoltaiczną o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu energetycznemu. Choć początkowo może się okazać, że zakup urządzeń i montażu będzie wyższy, a tym samym suma kredytu wyniesie więcej, to jednak finalnie większa instalacja PV może okazać się bardziej opłacalna, a czas zwrotu krótszy.

Gdzie znajdę najkorzystniejszy kredyt na panele fotowoltaiczne?

  • Ekopożyczka PKO BP – środki z kredytu można spożytkować na zakup paneli PV, ale też na inwestycje w inne ekologiczne rozwiązania. Oferta skierowana jest zarówno do nowych, jak i stałych klientów banku. Kredytowanie udzielane jest na kwotę od 1500 do nawet 50 000 złotych, a okres spłaty to od 2 do 120 miesięcy. Mamy tutaj oprocentowanie zmienne, które w dniu podpisania umowy wynosi 7,20%, a następnie jest obniżane do 2,99%, jeśli inwestor w ciągu 3 miesięcy od otrzymania pożyczki dostarczy faktury za zakup fotowoltaiki, w kwocie przynajmniej 85% wartości kredytu.
  • Pożyczka termomodernizacyjna Alior Bank – jej zalety to niska marża dzięki środkom UE, brak opłat i prowizji, długi okres spłaty i możliwość sfinansowania 100% inwestycji. Co jednak ważne, to kredyt na fotowoltaikę nie jest dostępny we wszystkich województwach, a pomiędzy poszczególnymi regionami mogą różnić się zasady jego udzielania.
  • Pożyczka ekologiczna ING Bank Śląski – maksymalna kwota kredytu, jaką można uzyskać w ramach Ekopożyczki to 60 000 złotych. Okres kredytowania wynosi do 3 lat przy oprocentowaniu stałym i powyżej 3 lat, gdy zdecydujemy się na oprocentowanie zmienne. Prowizja to z kolei 0%, a wszelkie formalności mogą zostać dopełnione online.
  • EKOkredyt na fotowoltaikę BOŚ – propozycja dla klientów indywidualnych z elastycznym okresem kredytowania od 1 do 120 miesięcy. Maksymalna kwota wynosi 75 000 zł, prowizja przygotowawcza 2,5% kwoty kredytu, oprocentowanie – WIBOR 6M + marża 5,25 p.p., a RRSO 6,21%. Udzielona kwota pożyczki na OZE od Banku Ochrony Środowiska może pokryć do 100% wszystkich kosztów – także koszt prowizji przygotowawczej czy składki na ubezpieczenie instalacji lub domu.
  • Pożyczka instalacji fotowoltaicznych Santander – propozycja dedykowana firmom, obniżająca koszty operacyjne przedsiębiorstwa. Okres finansowania może wynosić do 72 miesięcy, a udział własny już od 10%. Dodatkowe możliwości to ubezpieczenie mienia i bezpieczna rata od nagłych wypadków.

Wspomniane powyżej możliwości finansowania fotowoltaiki poprzez kredyty i pożyczki to tylko namiastka ofert banków, a co więcej – warto pamietać, że na rynku wciąż pojawiają się nowe możliwości, oferty i promocje. Kiedy już zdecydujesz się na instalację paneli fotowoltaicznych – wówczas poszukaj najkorzystniejszych form finansowania inwestycji. Z pomocą przyjdą Ci eksperci, którzy posiadają doświadczenie i dokonują analiz, aby zaoferować Ci najlepsze rozwiązanie.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!

    Dowiedz się więcej o fotowoltaice