Fakty i mity fotowoltaiki
Instalacje fotowoltaiczne zaczęły pojawiać się w naszym kraju około 10 lat temu. Od tego...
Kredyt na fotowoltaikę to jeden ze sposobów finansowania paneli fotowoltaicznych, urządzeń, dodatkowego sprzętu oraz ich montażu. Banki w swoich ofertach posiadają specjalne kredyty służące sfinansowaniu takich inwestycji – zarówno dla osób prywatnych, jak i dla rolników czy przedsiębiorców. Na czym polega, jakie ma zalety i gdzie znaleźć najkorzystniejszy? Sprawdźmy!
Kredyty na fotowoltaikę są udzielane przez banki w formie gotówkowych pożyczek. Spotykamy je pod nazwą eko-pożyczek, pożyczek energooszczędnych i ekokredytów. Bez względu na to, jak je określimy, mają wspólne przeznaczenie: na zakup i profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że propozycje banków znacząco różnią się od standardowych pożyczek i kredytów gotówkowych, ponieważ udzielane są na preferencyjnych zasadach, będąc jednocześnie bardziej atrakcyjnymi z punktu widzenia inwestora.
Eko pożyczki mają różny okres spłaty – najczęściej są długoterminowe na ok. 10-15 lat, a nawet i więcej. Wiele zależy od wielkości inwestycji, kosztu zakupu instalacji fotowoltaicznej i zdolności kredytowej. Co jednak istotne, taka fotowoltaika na raty zwykle realizowana jest na preferencyjnych zasadach, gdzie oprocentowanie kredytów waha się od 2,5% do 7%. To znacznie mniej niż np. przy standardowym kredycie, przy którym wynosi ono powyżej 10%. Warunki udzielenia kredytu oczywiście w dużej mierze zależą też od banku – inne zasady ma Alior Bank, inne BNP Paribas a jeszcze inne Santander Consumer Bank czy jakakolwiek instytucja finansowa. Wszystkie jednak doceniają inwestycję w odnawialne źródła energii i oferują dobre warunki, które zachęcają do budowania własnych elektrowni słonecznych.
Oferta kredytów na cele ekologiczne, w tym na montaż instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, jest coraz bogatsza. Instytucje finansowe kierują swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych i domków letniskowych, jak i do rolników czy przedsiębiorców. Każdy z tych podmiotów odnotuje wiele korzyści płynących z pozyskiwania zielonej energii. Dzięki własnej instalacji można zredukować do minimum rachunki za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, rolnym czy w firmie.
Aby tak się stało, należy zdecydować się na instalację fotowoltaiczną o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu energetycznemu. Choć początkowo może się okazać, że zakup urządzeń i montażu będzie wyższy, a tym samym suma kredytu wyniesie więcej, to jednak finalnie większa instalacja PV może okazać się bardziej opłacalna, a czas zwrotu krótszy.
Wspomniane powyżej możliwości finansowania fotowoltaiki poprzez kredyty i pożyczki to tylko namiastka ofert banków, a co więcej – warto pamietać, że na rynku wciąż pojawiają się nowe możliwości, oferty i promocje. Kiedy już zdecydujesz się na instalację paneli fotowoltaicznych – wówczas poszukaj najkorzystniejszych form finansowania inwestycji. Z pomocą przyjdą Ci eksperci, którzy posiadają doświadczenie i dokonują analiz, aby zaoferować Ci najlepsze rozwiązanie.
Instalacje fotowoltaiczne zaczęły pojawiać się w naszym kraju około 10 lat temu. Od tego...
Fotowoltaika to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce. Na rynku...
Fotowoltaika to nowoczesna technologia, umożliwiająca otrzymanie prądu z promieni...
Zasadniczym źródłem energii, które trafia na Ziemię jest Słońce. W czasie 30 minut...
Rośnie zainteresowanie inwestycją w odnawialne źródła energii, stąd też instalacje...
Fotowoltaika w ostatnich latach zyskała na popularności. Ceny paneli słonecznych spadły, a...
Systemy fotowoltaiczne zyskują coraz większe uznanie inwestorów. Na instalacje PV decydują...
Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej? W takim razie koniecznie poznaj najważniejsze...