Fotowoltaika Toruń

Odnawialne Źródła Energii zyskują coraz większą przychylność użytkowników, którzy zdają sobie sprawę z ogromu zalet, jakie z nich wynikają. Fotowoltaika Toruń oferuje nowoczesne rozwiązania dla gospodarstw domowych i rolnych, a także dla firm.

fotowoltaika toruń

Fotowoltaika Toruń – działanie

Województwo kujawsko-pomorskie coraz bardziej obfituje w nowoczesne technologie, które czerpią energię ze słońca. Jeśli zainteresowała Cię fotowoltaika Toruń, to warto poznać szczegóły na temat instalacji – jej sposobu działania, kosztów instalacji i opłacalności. Zasada działania paneli polega na tym, że światło padające na ogniwo fotowoltaiczne jest pochłaniane przez krzem, wprawiając elektrony w ruch i powodując przepływ energii – ta w inwerterze zmieniana jest w energię elektryczną dostosowaną napięciem do tej, która znajduje się w gniazdkach. Oczywiście w skład instalacji oprócz paneli fotowoltaicznych i inwertera (zwanego też falownikiem), wchodzą okablowanie, zabezpieczenia, mocowania, a niekiedy też akumulator z regulatorem ładowania.

Warto też wiedzieć, że panele fotowoltaiczne są w rzeczywistości zespołami ogniw fotowoltaicznych, które produkują napięcie o skali 0,5 V i dopiero gdy zostaną połączone w panele fotowoltaiczne, będą w stanie wyprodukować pożądaną ilość energii elektrycznej. Oznacza to, że nie każda instalacja jest identyczna – przed podjęciem inwestycji należy sprawdzić zużycie energii i upewnić się, czy dysponuje się optymalnym miejscem do stworzenia instalacji (niezacieniony dach lub ziemia). Najczęściej czynią to firmy specjalizujące się w wykonywaniu takich instalacji i oceny dokonują podczas audytu, a następnie przygotowują projekt wraz z wyceną.

Ogniwa fotowoltaiczne w Toruniu, a może solary?

Pod pojęciem paneli słonecznych skrywają się dwie możliwości – wspomniane wcześniej panele fotowoltaiczne oraz solary. Czym się różnią? Przede wszystkim montaż instalacji solarnej ma nieco węższe zastosowanie – promienie słoneczne pochłaniane przez skryte w panelach absorbery są zamieniane w ciepło i transportowane za pomocą czynnika grzewczego (woda, niezamarzający płyn, np. glikol) do zasobnika, co skutkuje ogrzewaniem wody użytkowej. Ogniwa fotowoltaiczne to z kolei szansa na to, by obniżyć rachunki za prąd. Mają one szersze zastosowanie, bowiem mogą zasilać urządzenia – również te, które służą do podgrzewania wody.

Instalacje fotowoltaiczne w Toruniu – cena, opłacalność

Własna elektrownia słoneczna to spory wydatek, ale miejmy na uwadze, że jednorazowy! Chcąc wykorzystać promieniowanie słoneczne do pozyskiwania energii zasilającej dom, gospodarstwo albo firmę, należy stworzyć instalację PV dostosowaną mocą do potrzeb. Na cenę składają się: zakup paneli słonecznych (im większa instalacja, tym koszt będzie wyższy), inwertera, okablowania, zabezpieczeń AC i DC, akcesoriów montażowych, a także usługa montażu oraz podatek VAT (dla domów jednorodzinnych to 8%, dla firm i rolników 23%). Szacuje się, że instalacje fotowoltaiki w Toruniu dla domów jednorodzinnych z uwzględnieniem wszelkich kosztów wyniosą ok. 25 000 złotych. Im jednak będzie większa instalacja, to z pewnością uda się uzyskać korzystniejszą cenę za panele i okaże się to bardziej opłacalne.

Zastanawiasz się, kiedy zwróci się fotowoltaika? Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. wielkość instalacji, wydajność paneli, lokalizacja, warunki atmosferyczne czy kształtowanie się cen prądu na przestrzeni lat. Im bardziej prąd będzie drożał, tym prędzej okaże się, że było warto postawić na OZE i ograniczyć comiesięczne wydatki na energię elektryczną od dostawcy.

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne Toruń

Jeśli instalacje fotowoltaiczne w Toruniu wydają Ci się zbyt kosztowne i obawiasz się, że wyznaczony budżet nie wystarczy na taką inwestycję – warto pamiętać o dofinansowaniach. Obecnie w Polsce i na świecie coraz większy nacisk kładzie się na odnawialne źródła energii – m.in. systemy fotowoltaiczne, kolektory solarne czy pompy ciepła.

W ramach działań udostępniane są różne formy wsparcia finansowego dla inwestorów, jak np. dotacje, ulgi czy pożyczki na preferencyjnych warunkach z wyjątkowo niskim oprocentowaniem. Gdzie ich szukać? Najlepiej skontaktować się z nami. Nasza firma zajmuje się montażem paneli słonecznych – wykonamy dla Ciebie audyt, przedstawimy aktualnie realizowane dotacje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pomożemy w wybraniu najlepszej formy finansowania.

Fotowoltaika Toruń – dlaczego warto?

Wiesz już, ile może kosztować montaż instalacji fotowoltaicznej oraz od czego zależy czas zwrotu. Mimo, że jest to spora inwestycja, fotowoltaika Toruń cieszy się sporą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na stworzenie własnej elektrowni czerpiącej energię z OZE. Główną przyczyną jest chęć ograniczenia opłat za prąd u dostawców. Jego ceny nieustannie rosną, a to powoduje uszczuplenie budżetu domowego. Kolejną przesłanką do korzystania z energii odnawialnej jest uniezależnienie się od dostawców i ich warunków, a co za tym idzie – także przerw w dostawach prądu.

Oczywiście do zalet paneli fotowoltaicznych w Toruniu musimy też zaliczyć troskę o środowisko, ograniczenie emisji CO2 czy fakt, że elektrownia pracuje bezobsługowo przez wiele lat i zwykle nie wymaga konserwacji czy napraw. Zdecydowany? A może masz pytania? Jesteśmy do Twoich usług. Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

 
 

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!