- 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Nowowiejska 33
- kontakt@eeef.pl
Panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika to technologia przyszłości. Wykorzystywanie zielonej energii sprzyja nie tylko środowisku, ale też przekłada się na oszczędności. Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w instalację PV? W takim razie sprawdź, co to są panele fotowoltaiczne, jak działają, ile kosztują i jakie mają zalety!
Co to są panele fotowoltaiczne i do czego służą?
Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii, która często jest mylona – panel słoneczny, a panel fotowoltaiczny. Otóż te pierwsze czerpią energię ze słońca, którą można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej. Drugie natomiast mają znacznie szersze zastosowanie – umożliwiają wytwarzanie prądu z energii słonecznej, który można wykorzystać na potrzeby zasilania sprzętów, zgromadzić i wykorzystać w późniejszym terminie lub też odsprzedać zakładowi energetycznemu.
W praktyce na całą instalację PV składają się liczne ogniwa fotowoltaiczne, czyli mniejsze elementy, które łączy się w panele i montuje w nasłonecznionych miejscach – np. na dachu, w ogrodzie. Do poprawnego działania niezbędny jest inwerter, czyli inaczej mówiąc falownik, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego uzyskiwanego w panelach na prąd zmienny (taki jak ten w gniazdkach). Cały zestaw fotowoltaiczny podłącza się do aktualnej instalacji elektrycznej w domu, bez konieczności ponownego układania elektryki.
Moduły fotowoltaiczne składają się z pojedynczych paneli, czyli ramy, na której oparta jest szyba szklana stanowiąca zabezpieczenie ogniw fotowoltaicznych przed uszkodzeniami. Pod nią znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, laminowane folią EVA, a od spodu dodatkowo zabezpieczone są warstwą folii poliestrowej i płytą. Na obudowie dodatkowo ulokowana jest puszka przyłączeniowa. Jeśli chodzi o ogniwa, to w każdym z nich wyróżniamy dwie warstwy: pozytywną (+) i negatywną (-), pomiędzy którymi wytwarza się napięcie (po dotarciu promieni słonecznych). Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W.
Ile kosztują panele fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna znajdzie zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach, jak i na gospodarstwach rolnych. Co jednak istotne, to nie w każdym przypadku będzie wiązało się to z taką samą opłacalnością. Wydajny system fotowoltaiczny do taki, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora, ale też ulokowany w miejscu, gdzie występuje optymalne promieniowanie słoneczne i dostęp do światła – wówczas można szacować, jak bardzo takie źródło energii jest rentowne i jaki będzie czas zwrotu zainwestowanych środków. Wpływ na to mają też oczywiście ceny instalacji i ceny energii – im ta jest droższa, tym lepszą inwestycją okaże się system dostarczający ją za darmo.
Popularne moduły fotowoltaiczne o mocy szczytowej 320 Wp są sprzedawane po około 600 zł (netto), a do stworzenia instalacji o mocy szczytowej około 5 kWp potrzebujemy przynajmniej 16 sztuk, co daje nam koszt zakupu na poziomie 9600 zł. Musimy też uwzględnić w kalkulacjach zakup falownika (ok. 5000 zł) oraz przewodów, konstrukcji mocujących i akcesoriów, koszt montażu oraz VAT (w przypadku prywatnych budynków mieszkalnych jest to 8%). Finalnie cała instalacja o takiej mocy do pozyskiwania energii będzie kosztować ok. 25 000 złotych. Jeśli jednak moc instalacji będzie wyższa, wówczas wydatek będzie większy. Oczywiście warto wspomnieć, że decydując się na takie rozwiązanie dla Twojego domu, gospodarstwa czy firmy, można często liczyć na dofinansowania i ulgi podatkowe, które obniżą koszt inwestycji.
Jak ocenić niezawodność paneli fotowoltaicznych?
Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze panele? Czym różnią się poszczególne ich rodzaje i na jaki poziom produkcji energii możesz liczyć? Wybór między producentami jest ważny, ale nie kluczowy – warto jednak mieć na uwadze, że otrzymuje się to, za co się płaci. Dość ważna jest zatem cena.
Najwyższej jakości panele to zwykle te z górnej półki cenowej – przetrwają lata, ale czas zwrotu inwestycji będzie wydłużony. Modele w przeciętnej cenie zwykle również posiadają wydajne ogniwa, zainwestowane środki zwrócą się po krótszym czasie, a nie powinniśmy też bać się o ich funkcjonalność przez długi czas. Nieco inaczej jest jednak, gdy zdecydujemy się na oszczędny wariant – tanie panele fotowoltaiczne mogą budzić zastrzeżenia, jeśli chodzi o ich sprawność, wydajność i niezawodność.
Przy wybieraniu ogniw warto też wziąć pod uwagę maksymalne obciążenie śniegiem i deszczem, procentową sprawność czy gwarancję na uzysk.
Zastanawiasz się czy lepszy jest panel polikrystaliczny czy monokrystaliczny? Różnią się one sposobem cięcia płytek krzemowych, ale przekłada się to także na ich pracę. Czym się różnią? Panel monokrystaliczny jest droższy, ale bardziej wydajny i elegancki (głęboka czerń świetnie komponuje się z dachem), z kolei panel polikrystaliczny jest tańszy w zakupie, wymaga więcej miejsca na postawienie instalacji i potrzeba ich więcej do wytwarzania energii na podobnym poziomie, co z tych pierwszych.
Panele fotowoltaiczne, czyli przydomowa elektrownia słoneczna
Jeśli pragniesz obniżyć rachunki za prąd, przyczynić się do ochrony środowiska redukując zużycie energii z nieodnawialnych źródeł i podążać za trendami nowych technologii zmieniających świat – warto postawić na swoją własną elektrownię słoneczną. Skontaktuj się z renomowaną firmą zajmującą się instalacjami PV, która wykona dla Ciebie audyt, przygotuje projekt i przedstawi wycenę. Możesz też liczyć na pomoc w formalnościach przy uzyskiwaniu dotacji albo ulgi podatkowej. Fotowoltaika to inwestycja w przyszłość!
Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!