Fotowoltaika Prudnik

Rośnie liczba inwestorów, którzy decydują się na instalacje fotowoltaiczne dla domów, firm czy gospodarstw rolnych. Główną motywacją są oczywiście rosnące ceny energii elektrycznej, ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych w Prudniku? Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

fotowoltaika produdnik

Fotowoltaika Prudnik – jak działa?

Każdy system fotowoltaiczny składa się z wielu elementów, które odpowiadają za produkcję energii elektrycznej ze słońca. Podstawowe zadanie absorbowania promieni słonecznych i zmieniania ich w prąd stały spoczywa na panelach fotowoltaicznych. Te zbudowane są z odpowiednich pierwiastków, posiadających właściwości półprzewodników. Najczęściej wykorzystuje się krzem, choć mogą to być również selen czy german. Półprzewodniki posiadają elektrony walencyjne, które odpowiadają za zjawisko fotoemisji. Im ich więcej, tym zjawisko silniejsze, a co za tym idzie – wydajność działania fotowoltaiki wyższa. Wyprodukowany prąd stały w kolejnym kroku musi trafić do inwertera lub falownika, które odpowiadają za jego konwersję w prąd przemienny.

Powstały prąd jest dostępny na bieżąco, ale dostępna jest również opcja magazynowania nadwyżek, dzięki czemu będzie on mógł być wykorzystywany np. w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię. To, w jaki sposób odbędzie się przechowywanie nadwyżek zależy od typu systemu. Fotowoltaika Prudnik w formie instalacji off-grid daje pełną niezależność inwestorowi, ale jest kosztowniejsza i wymaga posiadania własnych banków energii (akumulatorów). Instalacja on-grid jest natomiast połączona z zakładem energetycznym, co oznacza, że nadwyżki trafiają do sieci i mogą być z niej odbierane w ciągu roku od produkcji. Dzieje się to na zasadzie opustu – właściciel ma do dyspozycji 70 lub 80% nadwyżek (zależnie od mocy instalacji), a pozostała część zostaje w zakładzie jako opłata za magazynowanie.

Panele fotowoltaiczne Prudnik – czy warto?

Jeśli jesteś na etapie rozważań, czy zainwestować w panele fotowoltaiczne Prudnik, koniecznie poznaj zalety tego rozwiązania. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie finansowe. Ile kosztuje przedsięwzięcie? Wiele tu zależy od rodzaju zastosowanych komponentów systemu, m.in. marki i typu paneli czy inwertera, wielkości i mocy instalacji PV, kosztów stworzenia projektu i montażu. Szacuje się jednak, że cena za każdy 1kW mocy to od 4 do 6 tysięcy złotych. Jak duża powinna być Twoja elektrownia słoneczna? Wpływ na to ma zapotrzebowanie na energię elektryczną, czyli to, jak dużo prądu zużywasz w ciągu roku. Średnio fotowoltaika dla czteroosobowego gospodarstwa domowego kosztuje około 25 tysięcy złotych. Kiedy zwraca się inwestycja? Wpływ na to również mają liczne zmienne, jednak można przyjąć, że powinno to nastąpić po około 10-12 latach. Jeśli jednak ceny energii elektrycznej będą szybować w górę, zwrot nastąpi jeszcze szybciej.

Poza tym warto wiedzieć, że systemy fotowoltaiczne nie wymagają doinwestowywania i działają bezawaryjnie latami. Ewentualne usterki najczęściej objęte są wieloletnimi gwarancjami producentów, a do obowiązków właściciela należy zlecanie regularnych prac konserwacyjnych i przeglądów. Istotny jest też fakt, że żywotność paneli oceniania jest na nawet 30 lat, co oznacza, że po spłacie przedsięwzięcia następuje czas generowania wieloletnich oszczędności na rachunkach za prąd. Pamiętajmy też, że wyprodukowana przez fotowoltaikę energią jest czysta, niewyczerpywalna, odnawialna i zielona (ograniczona zostaje emisja CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery).

Dofinansowanie fotowoltaiki w Prudniku

Osoby zainteresowane fotowoltaiką w opolskim mogą liczyć na wsparcie finansowe z realizowanych każdego roku programów na inwestycje proekologiczne (zarówno panele PV, jak i systemy solarne, pompy ciepła czy prace termomodernizacyjne). Środki udzielane są m.in. z programów “Mój prąd” i “Czyste powietrze” dla osób prywatnych, ale też “Agroenergia” dla rolników czy “Energia Plus” dla firm. Tu jednak musimy mieć na uwadze, że zasady w każdej edycji programu zmieniają się – różne są wytyczne, ale i sumy udzielanego wsparcia. Poza tym nabory wniosków realizowane są okresowo. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy dofinansowaniu fotowoltaiki w Prudniku – skontaktuj się z naszymi doradcami. Podpowiemy też, jak uzyskać ulgę podatkową oraz z jakich metod finansowania możesz skorzystać, jeśli nie chcesz z góry opłacać całego przedsięwzięcia z własnych oszczędności.

Montaż instalacji fotowoltaicznych Prudnik – dlaczego my?

Szukasz firmy, która posiada bogate doświadczenie, zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi od A do Z i oferuje atrakcyjne stawki? Mamy dobrą wiadomość! Spełniamy te wszystkie kryteria i z przyjemnością podejmiemy się Twojego zlecenia. Realizujemy projekty związane z mikroinstalacjami, przydomowymi elektrowniami słonecznymi, a nawet farmami fotowoltaicznymi. Na początku wsłuchujemy się w Twoje potrzeby i oczekiwania, a następnie przeprowadzamy audyt, obliczamy zapotrzebowanie na energię i tworzymy indywidualny projekt. Po przedstawieniu go wraz z wyceną dajemy Ci czas do namysłu. Kiedy uzyskamy akceptację, umówimy dogodny termin montażu i pomożemy w dopełnieniu wszelkich formalności, jeśli zdecydujesz się na dotację czy skorzystanie z kredytu, leasingu albo pożyczki.

Następnie nasi fachowcy w ustalony terminie przyjadą, by zamontować panele słoneczne. Zawsze działają zgodnie ze sztuką, wedle procedur i z uwzględnieniem wszelkich kwestii bezpieczeństwa. Chcemy, by fotowoltaika dla Twojego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego działała bez zarzutu latami, wydajnie i bezpiecznie produkując energię ze słońca. Masz pytania albo chcesz umówić spotkanie z naszymi ekspertami? Zapraszamy do kontaktu! Panele i instalacje fotowoltaiczne nie mają przed nami tajemnic!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!