Fotowoltaika Łomża

Systemy fotowoltaiczne zwojowały rynek w ostatnich latach. Na elektrownie słoneczne decydują się właściciele domów, domków letniskowych, przedsiębiorcy i rolnicy. Powodów jest sporo, ale nadrzędnym są kwestie oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Ciebie także interesuje fotowoltaika Łomża i zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania i sprawdź naszą ofertę!

fotowoltaika łomża

Fotowoltaika Łomża – jak działa?

Co wpływa na produkcję energii elektrycznej ze słońca? Przede wszystkim odpowiednio zbudowana elektrownia, która będzie w stanie prąd generować. A ta składa się z kilku elementów: paneli fotowoltaicznych, inwertera lub falownika, zabezpieczeń, okablowania oraz akcesoriów montażowych. Połączenie ich w system fotowoltaiczny pozwala na generowanie prądu, który będzie zasilał sprzęty.

Zacznijmy jednak od początku. Przede wszystkim wyjaśnijmy, co odpowiada za przetwarzanie energii słonecznej w prąd. Główną rolę odgrywają tutaj panele fotowoltaiczne, będące połączeniem wielu ogniw fotowoltaicznych. Te zbudowane są krzemu lub płytki krzemowej. Na górnej powierzchni znajdują się elektrody zbierające, z kolei na dolnej elektrody przenoszące. Warstwy dzieli półprzewodnikowe złącze „p-n”. Gdy docierają tam promienie słońca, fotoogniwo inicjuje reakcje fizyczną (następuje zjawisko fotowoltaiczne), czego skutkiem jest powstanie prądu stałego. Prąd stały musi być następnie przekonwertowywany do prądu zmiennego, co dzieje się za pomocą falownika lub inwertera.

Tutaj musimy też wspomnieć o tym, że najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest fotowoltaika Łomża typu on-grid, czyli wpięta do sieci. Pozwala to na przechowywanie nadwyżek energii w zakładzie energetycznym. Przykładowo, gdy elektrownia wyprodukuje w sezonie letnim nadmiar, którego podmiot nie będzie w stanie spożytkować, zostanie in zmagazynowany. Następnie możliwy jest odbiór nadwyżek w wymiarze 70 lub 80% (zależnie od mocy instalacji) – 20 lub 30% zostaje u operatora jako opłata za magazynowanie. Rozliczenia odbywają się w systemie 12-miesięcznym, a zatem niewykorzystane w ciągu roku pokłady energii po prostu przepadają.

Jakie są zalety fotowoltaiki w Łomży?

Instalacja fotowoltaiczna to jedno z tych rozwiązań, o którym wiele się mówi w kontekście opłacalności. Po dwóch stronach barykady swoje argumenty przedstawiają zwolennicy i ich oponenci. A jak to wygląda w praktyce? Otóż zacznijmy od tego, że ilość dni słonecznych w Polsce jest absolutnie wystarczająca, by móc wykorzystywać potencjał paneli fotowoltaicznych i produkować optymalną ilość energii.

Co więcej, warto też mieć na uwadze kilka aspektów związanych z cenami. To, jak szybko zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne w Łomży, zależy od typu instalacji – jakości i mocy komponentów systemu, cen energii w danym okresie, warunków atmosferycznych oraz tego, na jaką metodę finansowania zdecyduje się inwestor. Szacuje się jednak, że obecnie fotowoltaika jest spłacana przez ok. 10 lat, a później inwestor odnotowuje realny zysk, wynikający z niepłacenia rachunków za prąd (z tego względu, że produkuje pokłady energii na własny użytek ze słońca).

Zalet jest więcej. Otóż systemy fotowoltaiczne Łomża działają bezobsługowo latami (średnio ok. 30 lat), nie wymagając dodatkowych nakładów finansowych. Pracę instalacji można sprawdzić w dedykowanym programie lub aplikacji, z kolei zalecane prace konserwacyjne odbywają się zwykle raz do roku i są przeprowadzane przez serwisantów. Nie zapominamy też o korzyściach dla środowiska! Dywersyfikacja źródeł energii i przejście na te odnawialne, jakim jest oczywiście energia słoneczna, pozwala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Montaż paneli PV jest więc ukłonem w stronę planety i przyszłych pokoleń.

Dofinansowanie paneli fotowoltaicznych Łomża

Czy wiesz, że na swoją inwestycję w OZE możesz otrzymać wsparcie finansowe? Po pierwsze, jeśli nie dysponujesz pełnym kapitałem, istnieje możliwość skorzystania z pożyczek, kredytów lub leasingów na atrakcyjnych warunkach (niskooprocentowane, często bez prowizji).

Po drugie, dostępne są także dotacje na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych w Łomży. Okresowo otwierane są nabory w ramach różnych programów – m.in. “Czyste powietrze”, “Mój prąd”, “Agroenergia” (dla rolników) czy “Energia Plus” (dla firm). Tutaj jednak należy śledzić na bieżąco terminy naborów czy zasady udzielania dofinansowań na fotowoltaikę. Jeśli potrzebujesz wsparcia – nasi eksperci służą pomocą i pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności.

Po trzecie, możliwe jest również skorzystanie z ulg podatkowych – np. ulgi termomodernizacyjnej czy ulgi dla rolników na fotowoltaikę, a także ubieganie się o wsparcie finansowe w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej Łomża – dlaczego my?

Zainteresowanie fotowoltaiką, systemami solarnymi czy pompami ciepła nie spada ani w gminie Łomża, ani też w całym województwie podlaskim. Nasza firma pragnie więc oferować kompleksowe usługi, które pozwolą klientom indywidualnym i biznesowym stworzyć skrojone na miarę elektrownie słoneczne. W naszych szeregach pracują eksperci – kosztorysanci, projektanci, instalatorzy i serwisanci. Co więcej, współpracujemy też z najlepszymi producentami paneli słonecznych, dzięki czemu możemy zaoferować produkty renomowanych firm w atrakcyjnych cenach. Jeśli chcesz korzystać z zasobów energii odnawialnej, ograniczyć emisję CO2, oszczędzać na rachunkach za energię latami – skontaktuj się z nami! Zapewniamy profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej w Łomży i pełną satysfakcję!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!