Fotowoltaika

Coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii, mając na uwadze zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu czy potencjalne oszczędności. Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze, co można dostrzec obserwując okoliczne gospodarstwa. Instalacja pozwala dostarczyć do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego prąd w ekologiczny sposób. W tym artykule przybliżamy, czym dokładnie jest fotowoltaika, do czego służy, jak działa i czy warto w nią inwestować!

fotowoltaika
systemy fotowoltaiczne

Co to jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, które generują prąd za pomocą odnawialnych źródeł energii. Jest to najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej, polegająca na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w elektryczny prąd stały. W konsekwencji trafia on do falownika (inwertera), gdzie jest przekształcany w prąd zmienny, który możemy wykorzystać do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Moc instalacji jest określana jednostką watt peak (Wp), która wyraża maksymalne działanie instalacji fotowoltaicznej i jej wydajność w warunkach testowych.

Fotowoltaika – do czego służy?

Fotowoltaika służy przede wszystkim do pozyskiwania energii – otrzymany prąd zmienny może zasilać domy, ale też przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolne. Co więcej, jeśli wskutek działania paneli powstaną nadwyżki energii, to wcale się nie zmarnują! Wręcz przeciwnie – w takiej sytuacji powędrują one do sieci, a później mogą zostać użyte przez właściciela bądź też odsprzedane.

Co istotne, z energii fotowoltaicznej można korzystać wszędzie, a jej ilość jest zależna od stopnia promieniowania słonecznego, które zmienia się w zależności od pory dnia, roku, pogody czy szerokości geograficznej. W Polsce liczba dni słonecznych jest wystarczająca, żeby w pełni wykorzystywać możliwości paneli fotowoltaicznych!

Jak działa fotowoltaika?

Strukturę instalacji fotowoltaicznej stanowią ogniwa, które łączy się w moduły fotowoltaiczne, po to by móc wytwarzać dużą ilość energii,. Taki system składa się zatem z wielu ogniw, na które padają promienie słoneczne. Zasada działania instalacji z pozoru prosta – promienie słoneczne padają na panele, a te zamieniają je w czystą energię.

Aby instalacja mogła właściwie funkcjonować, potrzebne są fotony (nośniki oddziaływań elektrycznych), które wprawiają w ruch elektrony tworzące napięcie elektryczne. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do falownika, a tam jest konwertowany w prąd przemienny, czyli taki jak ten w gniazdkach.

Czemu warto inwestować w fotowoltaikę?

Energia pozyskiwana z naturalnych źródeł jest nie tylko odnawialna, ale także praktycznie darmowa oraz należy do tzw. czystej energii. Zalety ekologiczne to jednak nie koniec atutów fotowoltaiki. System fotowoltaiczny pozwala także na generowanie zysków finansowych, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, a nawet na generowanie dochodu pasywnego. Oto kilka kluczowych benefitów wynikających z korzystania z ogniw fotowoltaicznych!

  • Obniżenie wysokości rachunków za energię z elektrowni. Koszt instalacji i montaż paneli to opłacalna inwestycja, która zwykle zwraca się już po kilku latach od montażu, tym bardziej, że koszty energii są coraz wyższe. Oczywiście czas zwrotu zależny jest od wielkości stworzonej elektrowni słonecznej. Zwykle Klient otrzymuje szacowaną kalkulację kosztów, gdy wykonany zostanie audyt sprawdzający poziom nasłonecznienia w danej lokalizacji oraz po stworzeniu projektu.
  • Do sieci publicznej można sprzedać nadwyżkę wytworzonej energii za ustaloną cenę za kWh. Na rozliczenie nadwyżki ma się 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci.
  • Moduł fotowoltaiczny nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych podczas użytkowania, np. prac serwisowych. Gwarancja odpowiedniego działania takiej instalacji sięga nawet 25 lat.
  • Fotowoltaika dla domu często obejmowana jest specjalnymi dotacjami. Istnieje zatem możliwość ubiegania się o dodatkowe dofinansowania, co znacząco obniża koszt instalacji PV. Domowa elektrownia słoneczna to ekologiczne rozwiązanie regulowane przez ustawę OZE. Każdy zainteresowany takim rozwiązaniem może sprawdzić programy dodatkowego wsparcia, np. program „Energia Plus”.

Fotowoltaika dla rolników – korzyści

Do montażu paneli fotowoltaicznych zachęcani są nie tylko właściciele firm czy osoby prywatne, ale też rolnicy. Jeśli zechcą oni założyć system fotowoltaiczny, to przysługuje im ulga inwestycyjna na obiekty środowiskowe, zawarta w ustawie o podatku rolnym. Dzięki temu można wykorzystać ulgę na montaż paneli, zainstalowanie urządzeń czy redukcję wydatków poniesionych na poszczególne elementy instalacji.

Ulga inwestycyjna wynosi 25% wysokości i przyznawana jest po okazaniu dokumentacji rachunkowej potwierdzającej nakłady inwestycyjne. Wraz z automatyzacją rolnictwa wzrastają też zapotrzebowania na energię elektryczną. Stawiając na ochronę środowiska naturalnego i jednocześnie redukując rachunki za energię elektryczną, warto zdecydować się na stworzenie instalacji o mocy odpowiadającej potrzebom gospodarstwa rolnego.

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!