- 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Nowowiejska 33
- kontakt@eeef.pl
Pompy ciepła
Projektowanie wymarzonego domu, jak i przeprowadzanie jego prac modernizacyjnych, zawsze wymaga mnóstwa pracy. Jedną z ważniejszych kwestii jest rodzaj ogrzewania. W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się pompy ciepła. Jak działają? Jaką wybrać? Czy warto skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i zapoznaj się z ofertą naszej firmy!
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła są alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Te urządzenie grzewcze nie produkują energii, a do ich działania nie jest też potrzebny proces spalania, dzięki czemu nie powstają spaliny, popiół, kurz czy inne zanieczyszczenia. Pompy ciepła w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym – kumulującą się w powietrzu, wodzie czy gruncie. Aby mogły właściwie funkcjonować, wymagają tylko niewielkiej mocy elektrycznej do napędu procesów i do działania pompy obiegowej.
Kiedy temperatura na zewnętrz spada, chłód przedostaje się także do wnętrz – ciepło przemieszcza się zgodnie z kierunkiem zmian temperatury: od cieplejszego do chłodniejszego. Pompa ciepła jednak “obchodzi” to prawo fizyki i przenosi ciepło w odwrotnym kierunku – od chłodnej przestrzeni do cieplejszej. Działanie jest niemal identyczne z tym, jak funkcjonują lodówki – różnicą jest jednak to, że lodówka usuwa ciepła z wnętrza i przekazuje na zewnątrz, a pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do domu w postaci ciepła – nazywane jest to efektem Joule’a-Thomsona.
Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych przetwarza energię pierwotną i dostarcza ją do instalacji grzewczej zgodnie z zapotrzebowaniem. Koszt eksploatacji urządzenia związany jest wyłącznie z zakupem energii elektrycznej, która podtrzymuje pracę systemu, a nie do ogrzewania wody. Tym samym można przyjąć, że z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, można uzyskać nawet do 5 kW zielonej energii! Jak widzisz, to bardzo opłacalne rozwiązanie!
Jaką pompę ciepła wybrać?
Inwestorzy decydujący się na zakup powietrznej pompy ciepła stają przed dylematem, jaki typ urządzenia wybrać. Dolnym źródłem ciepła pompy mogą być powietrze, woda lub grunt. Najtańszym inwestycyjnie rozwiązaniem, a zarazem najpopularniejszym, są pompy powietrze, które nie potrzebują dodatkowej instalacji do odbioru ciepła. Dostępne są w dwóch typach – te, które montuje się wewnątrz budynku (np. w pomieszczeniu technicznym albo kotłowni), oraz te, które instaluje się poza budynkiem. Pompy powietrzne umożliwiają szybki i łatwy montaż, a przy tym ich praca jest bardzo wydajna. System wykorzystuje nawet 75% energii z powietrza i jedynie 25% ze źródeł nieodnawialnych.
Drugą, rzadziej stosowaną opcją, są pompy gruntowe, które wykorzystują ciepło zawarte w ziemi. Największą zaletą wykorzystania gruntu jest jego niemal stała, dodatnia temperatura w sezonie grzewczym, a zmiany temperatury związane z porami roku są praktycznie nieodczuwalne. Pompy ciepła gruntowe są jednak znacznie bardziej kosztowne – przede wszystkim koszty wykonania odwiertów są wysokie, bo potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu.
Trzecia opcja to wodne pompy ciepła, które działają przy wykorzystaniu istniejących wokół działki zbiorników wodnych lub poprzez dwie wykopane studnie głębinowe (czerpną i zrzutową). Pompa odzyskuje ciepło z wody i przekazuje je do budynku, a następnie odprowadza schłodzoną wodę.
Czwartym wariantem jest pompa ciepła powietrze woda. Pompy ciepła powietrze/woda składają się z dwóch osobnych jednostek i nazywane są systemami ‘split’. Montażu pompy tego typu może dokonać wyłącznie instalator z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami potwierdzonymi certyfikatem, a użytkownik zobowiązany jest do regularnych kontroli szczelności układu chłodzącego. Czy warto wybrać pompę ciepła powietrze-woda? Decydując się na taki model nie musimy się martwić o ryzyko zamarznięcia wody w wymienniku – cała wodna instalacja hydrauliczna znajduje się wewnątrz budynku, a ponadto ogrzewanie domu czy ciepłej wody użytkowej jest naprawdę wydajne.
Czy warto skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła?
Wykorzystanie ciepła do ogrzewania wody użytkowej czy domu (np. poprzez grzejnik czy ogrzewanie podłogowe), które pozyskujemy poprzez działanie pompy ciepła, jest niesamowicie ekologiczne i ekonomiczne. Ograniczone zostają koszty ogrzewania, a instalacja potrafi zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło zużywając znacznie mniej energii nieodnawialnej. Energooszczędny system wspierany jest przez rząd, jak i Unię Europejską. Inwestorzy mogą więc skorzystać z dofinansowania na montaż pompy ciepła typu powietrze woda, powietrze, gruntowej czy wodnej.
Dostępne są różne formy dotacji – m.in. program “Czyste Powietrze”, “EKO DOM+”, EKO Kredyt czy dofinansowanie na pompy ciepła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydatki poniesione na rzecz termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego można ponadto odliczyć od swojego podatku w wysokości nawet 53 000 złotych – ulga kierowana jest do osób, które modernizują posiadany budynek i łączy się z dotacją z programu `’Czyste Powietrze“. Zainteresowały Cię pompy ciepła? Chcesz poznać naszą ofertę? Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!