Fotowoltaika Bydgoszcz

Chcesz w rozsądny sposób zainwestować swoje środki? A może masz dość rosnących cen prądu? Warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii. Fotowoltaika Bydgoszcz to instalacje paneli, które będą pobierały energię słoneczną, a następnie zostaną zmienione w energię elektryczną w inwerterze, abyś mógł nią zasilać różnego typu sprzęty!

fotowoltaika bydgoszcz

Fotowoltaika Bydgoszcz – dlaczego warto?

Aby móc zainstalować panele fotowoltaiczne trzeba spełnić niewiele wymagań – m.in. posiadać tytuł własności bądź umowę dzierżawy nieruchomości (odpowiednia wytrzymałość dachu) lub gruntu (stabilność), a także pamiętać o tym, że miejsca te nie mogą być zacienione. Zwykle nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych formalności związanych z uzyskiwaniem pozwoleń i zgłoszeń (wyjątkiem są budynki objęte nadzorem konserwatora budynków oraz instalacje o wielkości przekraczającej 40 kWp).

Sama realizacja nie jest czasochłonna – zgłaszając się do firmy zajmującej się fotowoltaiką w Bydgoszczy, można liczyć na wykonanie audytu i przedstawienie projektu instalacji w kilka dni. Po akceptacji specjaliści zajmą się resztą – montażem, przyłączeniami i innymi formalnościami.

Zalet z decyzji o zainwestowaniu w panele słoneczne jest sporo. Przede wszystkim oznacza to niższe rachunki za prąd. Własna elektrownia słoneczna o mocy dostosowanej do potrzeb gospodarstwa czy przedsiębiorstwa będzie generować energię elektryczną, którą będzie można wykorzystać do działania sprzętów i maszyn (zarówno komputerów i telewizorów, jak i linii produkcyjnych w firmach).

Daje to zatem możliwość uniezależnienia się od dostawców energii – m.in. zmian cen prądu, które z roku na rok rosną czy przerw w dostawach wskutek awarii. Co więcej, taka inwestycja to spory ukłon w stronę środowiska. Fotowoltaika Bydgoszcz to sposób na ograniczenie emisji CO2 – odnawialne źródła energii nie wpływają negatywnie na ekosystem, są niewyczerpywalne i korzystne dla planety.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna Bydgoszcz?

Energia elektryczna ze słońca do niedawna wydawała się abstrakcyjnym i niezwykle kosztownym rozwiązaniem. Obecnie jednak ceny paneli fotowoltaicznych są coraz bardziej przystępne, a technologia ta zyskuje na popularności. Jak to działa? Podstawowym elementem instalacji są ogniwa, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Są one zbudowane z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych – zarówno promieniowania słonecznego, jak i samego światła. Grupa takich ogniw łączy się w moduły, które podpięte są pod falownik (inwerter), przetwarzajacy energię słoneczną w energię elektryczną (zgodną z parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają nasze domowe gniazdka).

Za optymalną wydajność modułów fotowoltaicznych odpowiadają m.in. kąt nachylenia (najlepiej 30-35º), ustawienie w modułów w kierunku południowym (największe nasłonecznienie), brak zacienienia, temperatura (bardzo intensywne słońce, bezwietrzna pogoda mogą powodować spadki mocy), natężenie promieniowania słonecznego (im więcej, tym lepiej – zwiększa się bowiem ilość produkowanej energii). Ważne jest zatem, by firma oferująca fotowoltaikę w Bydgoszczy, wykonała audyt i sprawdziła, czy montaż paneli w danej lokalizacji przyniesie pożądane efekty. My właśnie tak działamy!

Fotowoltaika w Bydgoszczy – ile to kosztuje?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest jednorazowym, ale dość sporym wydatkiem. Wynika to z ceny zakupu paneli słonecznych, elementów mocujących, zabezpieczeń i inwertera, ale też montażu instalacji, przyłączeń czy podatku VAT (dla gospodarstw domowych to 8%, dla firm 23%). Wpływ na finalną cenę mają indywidualne potrzeby klienta – to, ile wynosi miesięczne zużycie prądu, jaką przestrzenią do montażu instalacji PV dysponuje oraz jaki budżet może przeznaczyć na inwestycję. Po audycie firmy fotowoltaiczne w Bydgoszczy przedstawiają szacowaną kalkulację wraz z projektem.

Przyjmuje się, że na zakup i montaż paneli słonecznych dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego należy przeznaczyć ok. 25 000 złotych. Czy to się opłaca? Owszem. Wycena może początkowo nas zniechęcać, ale jeśli przekalkulujemy opłaty za prąd (i regularny wzrost cen energii) w najbliższych 15-20 latach (producenci zwykle dają taką gwarancję na swoje produkty), to okaże się, że przez przynajmniej połowę tego okresu nie płacimy za prąd. Co istotne – każda nadwyżka może być wykorzystana w późniejszym terminie – np. energia pozyskana z ogniw fotowoltaicznych latem, może zostać spożytkowana w sezonie zimowym.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – dofinansowania i ulgi

Na instalacje fotowoltaiczne w Bydgoszczy, jak i dla całego województwa kujawsko-pomorskiego, przewidziane są ulgi i dotacje związane z OZE. Najczęściej są to dofinansowania fotowoltaiki w ramach ogólnokrajowych programów rządowych, ale nierzadko też osobom inwestującym w elektrownie słoneczne przysługują lokalne dofinansowania, pożyczki na preferencyjnych warunkach czy ulga podatkowa – są to np. Program Mój Prąd, Program Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna.

To, na jaką formę wsparcia w danym momencie możemy liczyć, warto skonsultować z naszym specjalistą. Specjalizujemy się w montażu ogniw fotowoltaicznych na terenie Bydgoszczy i okolic, ale w naszych szeregach pracują też eksperci ds. dotacji na OZE. By wybrać najbardziej dogodną formę dla konkretnego typu instalacji, potrzeba dobrze sprawdzić obecnie działające projekty – m.in.w. kwestii dostępnej puli środków, terminów składania wniosków, sposobów rozliczeń czy typu instalacji. Zainteresowany? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!