Elektrownie słoneczne

Odnawialne źródła energii odgrywają coraz większe znaczenie jeśli chodzi o gospodarowanie prądem. Inwestycja w nie, choć jest dość kosztowna, to jednak bardzo opłacalna – tym bardziej, że ceny prądu z roku na rok pną się ku górze. Rozważasz budowę elektrowni słonecznej i chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Sprawdź nasz poradnik, dowiedz się jakie są zalety takiej inwestycji i poznaj potencjalne przeszkody w rozwoju energetyki słonecznej w Polsce.

elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne – co to jest?

Domowe elektrownie słoneczne pozwalają uzyskać niezależność od Zakładu Energetycznego. W związku z tym, że ceny energii elektrycznej nieustanie pną się ku górze, rośnie popularność inwestowania w panele słoneczne do produkcji własnej energii – w sposób nowatorski, ekologiczny i bezpieczny. Czym właściwie jest elektrownia słoneczne i w jaki sposób działa? Otóż składa się ona z kilku elementów: modułów fotowoltaicznych, inwertera (zwanego też falownikiem), okablowania, zabezpieczeń AC i DC, systemu montażowego, a czasem też optymalizatorów i akumulatora.

Stworzony w ten sposób system fotowoltaiczny pozyskuje energię ze słońca, a w inwerterze przetwarza ją na prąd właściwy. Ten możemy wykorzystać w gospodarstwie domowym w czasie rzeczywistym lub też nadwyżki przekazywać do sieci, do której elektrownia jest podłączona, by w okresach zwiększonego zapotrzebowania lub mniejszego generowania energii (np. zimą) móc z nich skorzystać. Własną elektrownię słoneczną może założyć każdy właściciel budynku lub działki, bez uzyskiwania specjalnych pozwoleń.

Elektrownia słoneczna – co stoi na przeszkodzie rozwoju fotowoltaiki?

Osoby zainteresowane odnawialnymi źródłami energii zastanawiają się nad tym, kiedy jest najlepszy moment na inwestycję. Warto przyjrzeć się barierom, na jakie narażone są takie przedsięwzięcia. W polskich warunkach instalacje PV wymagają stabilnej, długoletniej gwarancji stosunkowo wysokiej ceny, co ma na celu utrzymanie opłacalności instytucjom finansującym oraz inwestorom. Nie spodziewajmy się zatem drastycznego spadku cen instalacji fotowoltaicznych.

Kolejnym problemem jest to, że brakuje sieci dedykowanych przyłączaniu źródeł OZE do krajowego systemu elektroenergetycznego. O ile mikroinstalacje dla gospodarstw nie napotykają przeszkód, tak już duże farmy fotowoltaiczne potrzebują infrastruktury pozwalającej na wyprowadzenie mocy do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych energetyki zawodowej (tzw. OSDp). Barierami są także podatki i opłaty lokalne – brakuje w tej kwestii jednolitej wykładni dotyczącej opodatkowania instalacji PV. Przykładem niech będzie stworzenie farmy na terenie kilku gmin – lokalne organy podatkowe mogą mieć odmienne podejście do tematyki opodatkowania instalacji PV, co generuje trudności w procesie inwestycyjnym.

Po co budować własną elektrownię?

Instalacja fotowoltaiczna jest uznawana za jedno z najlepszych rozwiązań oszczędzania na rachunkach za energię elektryczną, a zarazem za jedno z najlepszych posunięć w korzystaniu z tzw. zielonej energii. Obecnie powstaje coraz więcej elektrowni słonecznych na świecie. I jeśli zastanawiasz się, czy ma to sens przy położeniu geograficznym naszego kraju, spieszymy z odpowiedzią – jak najbardziej! Elektrownia słoneczna w Polsce z powodzeniem może funkcjonować, ponieważ ilość dni słonecznych pozwala w pełni wykorzystać potencjał instalacji.

Warto tutaj przyjrzeć się bliżej procesowi produkcji energii przez panele – te zbudowane są z ogniw, które łączą się szeregowo. Góra i dół paneli są zalaminowane przezroczystą folią EVA, a przed uszkodzeniami mechanicznymi dodatkowo osłania je hartowana szyba. W środku rozlokowane są warstwy: dwutlenku krzemu, spolaryzowana dodatnio warstwa półprzewodnika P, warstwa półprzewodnika N i warstwa metalowych elektrod. Całą konstrukcję stabilizuje rama aluminiowa. Promieniowanie słoneczne stymuluje produkcję energii, która w inwerterze przetwarzana jest na odpowiednie napięcie, by w konsekwencji prąd znalazł się w instalacji elektrycznej w domu i pozwolił na zasilanie różnego rodzaju sprzętów.

Jeśli chodzi o zalety, to jest ich całkiem sporo. Panele fotowoltaiczne to przyjazność środowisku, brak odpadów, oszczędność paliw kopalnych, brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ich praca jest niezależna od rosnących cen prądu na rynku oraz komercyjnych dostawców. Oczywiście fotowoltaika wymaga jednorazowej inwestycji, jednak z czasem się zwraca. Z uwagi na wzrost popularności korzystania z energii słonecznej, pojawia się coraz większa konkurencja i ceny instalacji są redukowane.

Oczywiście mając na uwadze rosnące ceny prądu, skraca się też czas zwrotu inwestycji. Taka przydomowa energia słoneczna zaspakaja jednocześnie 2 rodzaje zapotrzebowania – ciepło i elektryczność (solary, czyli kolektory słoneczne, oferują tylko ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej). Istotną zaletą jest także to, że elektrownia fotowoltaiczna znacząco podnosi wartość nieruchomości czy działki.

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!