Panele słoneczne

Alternatywne źródła energii zyskują na popularności. Coraz więcej osób rozważa instalację fotowoltaiki, inwestycję w pompy ciepła albo kolektory słoneczne. Jesteś jedną z nich i chcesz wiedzieć więcej na ten temat? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje i przedstawiamy zalety ogniw fotowoltaicznych, podpowiadamy czym różnią się od solarów, a nawet prezentujemy szacunkowy kosztorys takiej instalacji paneli PV!

baterie słoneczne w fotowoltaice

Co to są baterie słoneczne i do czego służą?

Baterie słoneczne składają się z zespołu fotoogniw, które pobierają energię świetlną (promienie słoneczne, światło) i poprzez falownik przekształcają ją na energię elektryczną. Współczesne ogniwa słoneczne składają się z wielu warstw:

  • warstwy metalicznego podłoża,
  • warstwy dwutlenku krzemu,
  • spolaryzowanej dodatnio warstwy półprzewodnika P,
  • warstwy półprzewodnika N,
  • warstwy metalowych elektrod,
  • warstwy dwutlenku krzemu,
  • warstwy przeciwodblaskowej.

Jak to działa? w elemencie półprzewodnikowym następuje konwersja energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Istotną rolę odgrywa ostatnia warstwa, czyli ta przeciwodblaskowa, która redukuje utratę mocy – bez powłoki straty mogą wynosić ok. 35%, a po jej zastosowaniu redukowane są nawet do jedynie 5%.

Wydajność baterii słonecznych można też zwiększyć poprzez zastosowanie koncentratorów promieniowania lub wybierając odpowiedni materiał, z którego wykonane będzie ogniwo. Ogniwa polikrystaliczne są blisko półtorakrotnie wydajniejsze od krzemu amorficznego, a jeszcze lepsze parametry osiągają panele monokrystaliczne.

Czym różnią się kolektory słoneczne od instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo często pojęcia te są ze sobą mylone i skrywane pod wspólnym terminem: “panele słoneczne”. Choć działają na innych zasadach i mają inne przeznaczenie, to łączy je fakt, że służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzają ją na użyteczną dla nas postać. Jaką? Panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej, wykorzystując do tego odnawialne źródło energii w postaci promieni słonecznych. Energię możemy wykorzystać w gospodarstwie domowym czy w firmie na potrzeby uruchamiania różnego typu sprzętów elektrycznych.

Kolektory słoneczne z kolei odpowiadają wyłącznie za produkcję ciepła – to wykorzystuje się głównie do ogrzewania wody użytkowej. Promienie są pochłaniane przez zainstalowane na solarach absorbery, a następnie zamieniane w ciepło, które jest transportowane za pomocą czynnika grzewczego (np. wody, glikolu) do zasobnika. Efekt? Możemy cieszyć się ciepłą wodą w kranie.

Panele fotowoltaiczne – czy są wydajne zimą?

Moduły fotowoltaiczne to spora inwestycja. Wiele osób uważa, że nieopłacalna w Polsce z uwagi na położenie geograficzne. Nic jednak bardziej mylnego! Ilość dni słonecznych w Polsce jest na tyle duża, że możemy być spokojni o optymalne wykorzystanie potencjału naszej instalacji PV. Zimą słońce świeci nie tylko krócej, ale także mniej intensywnie – czy to oznacza, że nie produkują w ogóle energii? Nie!

O ile nie będą przysłonięte przez śnieg, to poziom nasłonecznienia z powodzeniem pozwoli nam wyprodukować energię, która wystarczy do bieżącego użycia w gospodarstwie domowym. Co więcej, w okresie od wiosny do jesieni, kiedy dni są dłuższe i bardziej pogodne, dochodzi do zwiększonej produkcji energii. Ta może być skumulowana i wykorzystana w sezonie zimowym, a nawet odsprzedana do zakładu energetycznego, by później uzyskać ulgi na energię.

Jaka jest żywotność paneli słonecznych?

Konstrukcja paneli fotowoltaicznych jest bardzo solidna. Dzięki temu, że są one wykonane ze stali nierdzewnej oraz pleksi, świetnie izolują i ochraniają ogniwa przed burzami, a nawet gradobiciem. W efekcie możemy liczyć na całe dekady bez jakichkolwiek problemów i awarii. Niemniej mimo bardzo dobrej ochrony przed usterkami mechanicznymi, musimy pamiętać, że panele wraz z upływem czasu tracą swoją wydajność.

Ta zależy od dokładności procesu produkcyjnego – w przypadku najlepszych, pozbawionych wad fabrycznych paneli, może ona wynosić od 15 lat wzwyż. Producenci najczęściej dają gwarancję na właśnie taki okres.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Chcesz poznać ceny paneli fotowoltaicznych, a także koszt instalacji? Wiele zależy od producenta oraz firmy, która specjalizuje się w montażu i serwisie. Choć większość instalacji działa bezawaryjnie przez nawet kilkadziesiąt lat, to dobrze, by usługa była objęta gwarancją. Rozwój fotowoltaiki sprawił, że na rynku pojawiło się wiele propozycji w różnych cenach. Na warsztat weźmiemy przykładową instalację o mocy szczytowej 5 kWp. Do jej zbudowania wykorzystać musimy minimum 16 modułów o mocy szczytowej około 320 Wp, co wiąże się z wydatkiem ok. 9600 zł.

Do ceny musimy dodać zakup falownika, przewodów, konstrukcji mocujących i akcesoriów, a także koszt montażu i VAT (dla budynków mieszkalnych prywatnych jest to 8%). Po podsumowaniu wychodzi zatem ok. 25 000 złotych, ale musimy pamiętać, że im wyższa będzie moc panelu czy całych modułów PV wykorzystanych do instalacji, tym cena będzie wyższa. Pamiętajmy jednak, że istnieje możliwość otrzymania ulgi podatkowej albo dofinansowania na fotowoltaikę.

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!