Fotowoltaika Żary

W województwie lubuskim sektor fotowoltaiki prężnie się rozwija. Inwestycje są kuszące z punktu widzenia klientów indywidualnych i biznesowych, a także rolników. Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych w Żarach lub okolicy? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ich działania i sprawdź naszą ofertę.

Fotowoltaika Żary

Fotowoltaika Żary – jak działa?

Fotowoltaika to system, który pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, będącego źródłem energii odnawialnej. Składa się on z wielu elementów, które są wzajemnie od siebie zależne i bez których nie byłoby możliwe wytwarzanie prądu. W skład instalacji wchodzą: panele fotowoltaiczne, inwerter (falownik), zabezpieczenia, przewody i akcesoria montażowe. Oczywiście kluczową role odgrywają tutaj panele słoneczne. Te zbudowane są z połączonych modułowo ogniw fotowoltaicznych, zdolnych do inicjowania zjawiska fotowoltaicznego wskutek padających promieni świetlnych. W konsekwencji dochodzi do produkcji prądu stałego, który następnie musi zostać zmieniony w prąd przemienny. Za ten proceder odpowiada inwerter lub falownik, który czyni to w czasie rzeczywistym. Przewody, zabezpieczenia i akcesoria montażowe dbają z kolei i prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie całej instalacji.

Wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna trafia do gniazdek i może od razu zasilać urządzenia. Co jednak, gdy będzie jej więcej niż faktycznie potrzebujemy? Rozwiązaniem jest magazynowanie nadwyżek w zakładzie energetycznym i odbieranie ich w okresie zwiększonego zapotrzebowania (np. jesienią czy zimą). Odbiór odbywa się na zasadzie opustu – właściciel może odzyskać 70 lub 80% wartości wyprodukowanego prądu (zależnie od mocy instalacji), a pozostała część zostaje w zakładzie jako opłata za magazynowanie. Co jednak istotne, na wykorzystanie nadwyżek mamy zaledwie 12 miesięcy. Nieodebrane pokłady energii w ciągu roku od ich produkcji po prostu przepadają i nie należy się za nie ekwiwalent. Warto zatem, by fotowoltaika Żary była dobrze zoptymalizowana pod kątem mocy.

Panele fotowoltaiczne Żary – czy warto?

Panele fotowoltaiczne w Żarach to inwestycja, która niesie za sobą szereg korzyści. Pierwszą i tą, która zwykle motywuje to podjęcia działania w zakresie montażu fotowoltaiki, są oszczędności. Choć przedsięwzięcie z początku jest kosztowne i wiąże się z wydatkiem wynoszącym od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy, można mieć obawy o opłacalność. Szacuje się bowiem, że za każdy 1kW mocy instalacji PV przy zastosowaniu wysokiej jakości komponentów zapłacimy ok. 4-6 tysięcy złotych.

Panele fotowoltaiczne Żary dla czteroosobowej rodziny to wydatek rzędu ok. 25 tysięcy złotych. Im większą moc będzie miała instalacja, tym inwestycja będzie bardziej kosztowna, ale jednocześnie można spodziewać się wyższych oszczędności na rachunkach za prąd. Po jakim czasie następuje zwrot? Szacuje się, że po około 10 – 12 latach, a mając na uwadze, że panele fotowoltaiczne mogą wydajnie działać nawet 30 lat, można liczyć na realne, wieloletnie oszczędności.

Na kwestiach finansowych nie kończą się powody, dla których warto rozważyć montaż fotowoltaiki. Otóż własna instalacja jest też szansą na uniezależnienie się od zakładu energetycznego i na ochronę środowiska. Słońce jest bowiem odnawialnym, niewyczerpywalnym i czystym źródłem energii. Pozyskiwany w ten sposób prąd w znacznym stopniu ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Na uwagę zasługuje też fakt, że fotowoltaika w Żarach nie wymaga później dodatkowych nakładów finansowych. Do obowiązków inwestora należy zlecanie prac konserwacyjnych według zaleceń producenta, a raz na około 5 lat wykonanie przeglądu instalacji elektrycznej.

Dofinansowanie fotowoltaiki w Żarach

Czy wiesz, że nie musisz ponosić pełnych kosztów inwestycji? Dostępne są dotacje na panele fotowoltaiczne w Żarach w ramach różnych programów. Wśród nich wyróżnić możemy “Mój prąd” i “Czyste powietrze” dla klientów indywidualnych, “Energia Plus” dla firmy czy “Agroenergia” dla rolników. Aby otrzymać wsparcie finansowe konieczne jest sprawdzenie informacji na temat trwających naborów i zasad, jakie obowiązują. Po uzupełnieniu formularzy i dopełnieniu wszelkich formalności, można ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki w Żarach. To jednak nie wszystkie możliwości. Regularnie udostępniane są również środki finansowe z Regionalnych Programów Operacyjnych, a ponadto istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych (np. ulga termomodernizacyjna czy ulga na fotowoltaikę dla rolników).

Montaż instalacji fotowoltaicznych Żary – dlaczego my?

Szukasz firmy, która stworzy dla Ciebie projekt i zrealizuje całe przedsięwzięcie montażu instalacji fotowoltaicznej od A do Z? W takim razie świetnie trafiłeś! Fotowoltaika Żary to nasza specjalność. W naszej firmie pracują eksperci różnych dziedzin – projektanci instalacji PV, kosztorysanci, elektrycy, montażyści i serwisanci. Na początku współpracy dokonujemy audytu, wsłuchujemy się w potrzeby Klienta i wyliczamy zapotrzebowanie na energię. Na tej podstawie tworzymy indywidualny projekt i przedstawiamy go wraz z wyceną. Po akceptacji Klienta umawiamy dogodny termin instalacji paneli fotowoltaicznych w Żarach lub okolicy. Nasi eksperci działają terminowo i zgodnie ze sztuką. Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane tak, by działały bezpiecznie i wydajnie, a Twoje rachunki za energię elektryczną były jak najniższe. Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami! Przygotujemy szczegółową wycenę instalacji fotowoltaicznej – zarówno dla gospodarstw rolnych, jak i firm czy klientów indywidualnych. Przedstawimy wszelkie korzyści, jakie wynikają z czerpania energii słonecznej i rozwiejemy wszelkie wątpliwości, jeśli takowe Ci towarzyszą!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!