Panele fotowoltaiczne dla rolnictwa

Rolnicy coraz chętniej decydują się na inwestowanie swoich środków nie tylko w zagospodarowanie terenu pod uprawę ziemi czy hodowlę zwierząt, ale coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań. Do tych zdecydowanie musimy zaliczyć odnawialne źródła energii. Czy fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego wiąże się wyłączenie z oszczędnościami, czy może przynosić też realny zysk? Na co zwrócić uwagę przy inwestycji w panele fotowoltaiczne, kiedy można liczyć na dotację i ulgę w podatku, a także jakie są zalety budowy elektrowni słonecznej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

panele fotowoltaiczne o zachodzie słońca

Instalacja fotowoltaiczna dla gospodarstwa rolnego – dlaczego warto?

Ceny prądu w Polsce nieustannie wędrują ku górze, co jest efektem dziesiątek lat politycznych decyzji w sektorze energetyki. Decydując się na zakup energii do zasilania gospodarstwa rolnego od zakładu energetycznego, musimy się na te ceny zgodzić. Jednocześnie uzależniamy się od dostaw i nie mamy wpływu na ewentualne przerwy w dystrybucji, wynikające np. z awarii czy prowadzonych napraw. Mając swoją własną instalację fotowoltaiczną, ograniczamy te problemy do minimum.

Dostosowana do potrzeb produkcja energii elektrycznej przez panele słoneczne sprawia, że właściwie nie trzeba kupować energii od dostawcy – nawet w sezonie zimowym. Jak to możliwe? Ilość dni słonecznych w Polsce jest odpowiednia, by w pełni wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej. W dni bardziej słoneczne powstaje więcej energii i następnie jest ona magazynowana, aby móc z niej skorzystać w okresie ograniczonego promieniowania słonecznego, czyli np. zimą. Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną w ciągu dnia, a ta jest magazynowana i dostępna w każdej chwili lub gdy jej zabraknie (przy zbyt małej instalacji), pobierana od dostawcy.

Nie ma więc obaw o brak dostępu do elektryczności np. w pochmurne dni albo w nocy. Nawet jeśli konieczne jest “dobieranie” prądu od dostawcy – rachunki za prąd finalnie i tak są znacznie niższe.

Dotacje na fotowoltaikę dla rolników

Instalacje fotowoltaiczne to są jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań OZE. Gwarantują inwestującym wymierne korzyści – ekonomiczne i ekologiczne. Niemniej przed montażem instalacji często powstrzymują rolników wysokie koszta instalacji. Ile mogą wynieść? Wiele zależy od zapotrzebowania, rodzaju paneli solarnych czy lokalizacji. Decydując się na współpracę z firmą, która specjalizuje się w fotowoltaice dla rolnictwa, inwestor może liczyć na audyt i wykonanie wstępnej kalkulacji. Co więcej, eksperci zwykle posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie doradztwa dotacyjnego.

Z jakich możliwości mogą skorzystać rolnicy? Między innymi ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który Unia Europejska przedłużyła o dwa kolejne lata, by objął on swoim funkcjonowaniem okres przejściowy między budżetami unijnymi. Obecnie trwają prace, by uwzględnił on dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla rolnictwa. Z kolei w nadchodzącym budżecie UE 2021-27 na polską wieś ma trafić niebagatelna suma 28,5 mln euro, czyli ponad 128 mld zł. W związku z tym, że polityka UE kładzie nacisk na klimat, to można spodziewać się, że niebawem pojawią się nowe programy wspierające rozwój małych systemów fotowoltaicznych, jak i farm fotowoltaicznych.

Najbardziej znanym jest dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników z NFOŚiGW, czyli tzw. program Agroenergia, którego celem jest “zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym”. W ramach wsparcia inwestor otrzymuje dotację na montaż fotowoltaiki, turbiny wiatrowej lub pompy ciepła, ale warunkiem jest, by moc była nie mniejsza niż 10 kW i nie większa niż 50 kW. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (maksymalnie 25 tys. zł). To co istotne, to fakt, że inwestycja może zostać rozpoczęta dopiero po akceptacji wniosku, a środki wypłacone zostaną dopiero po jej zakończeniu – trzeba więc dysponować własnym budżetem na taki projekt.

Fotowoltaika dla rolnika a ulga w podatku rolnym

Istotna jest także ulga dla rolnika inwestującego w panele fotowoltaiczne – pozwala ona po zakończeniu inwestycji odliczyć ¼ kwoty instalacji od należnego podatku rolnego. Można to czynić przez okres 15 lat, a niewykorzystana kwota ulgi przejdzie na następców podatnika. Warto jednak mieć na uwadze, że skorzystać z ulgi mogą tylko ci rolnicy, którzy nie otrzymali wcześniej dofinansowana z innych programów na fotowoltaikę.

Opłacalność fotowoltaiki dla rolnika

Elektrownie słoneczne to nowy trend w energetyce. Gospodarstwa rolne mają duże zapotrzebowanie na prąd, a to wiąże się z wysokimi rachunkami – szczególnie, że ceny energii regularnie pną się ku górze. Podstawową wartością zastosowania instalacji pv w gospodarstwie jest możliwość produkcji i wykorzystania energii na własne potrzeby. Efektem jest nie tylko redukcja wysokości opłat za energię, ale też uniezależnienie się od dostaw prądu czy znacząca eliminacja generowanego dwutlenku węgla. Użytkowanie energii pozyskiwanej ze słońca w gospodarstwach rolnych jest opłacalne, a z wyliczeń wynika, że nawet bardziej niż w przypadku firm produkcyjnych lub usługowych.

Wszystko dlatego, że im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym potrzeba większej instalacji, a to oznacza mniejszy koszt w przeliczeniu na jednostkę mocy. Ponadto rolnicy płacący podatek VAT mogą go w całości odliczyć (23%) i mogą dodatkowo skorzystać ze wspomnianych wcześniej dotacji na fotowoltaikę dla rolników albo ulgi 25% od podatku gruntowego. Biorąc pod uwagę podwyżki cen prądu i wspomniane wcześniej dodatkowe zalety (niezależność energetyczna, ochrona środowiska) – inwestycja w fotowoltaikę jest inwestycją w przyszłość!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!