Instalacje fotowoltaiczne

Odnawialne źródła energii to inwestycja przyszłości. Jednym z popularniejszych rozwiązań zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do firm oraz gospodarstw rolnych, są instalacje fotowoltaiczne. To nowoczesna technologia, która niesie ogrom korzyści dla użytkowników. Na czym polega technologia? Ile to kosztuje, kiedy się zwraca oraz gdzie ulokować panele fotowoltaiczne? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule poświęconym instalacjom fotowoltaicznym!

instalacje fotowoltaiczne
montaż instalacji fotowoltaicznej

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to nie jedynie panele słoneczne, ale w skład instalacji wchodzą też inne urządzenia. Sporą rolę odgrywają inwerter, okablowanie i różnego rodzaju zabezpieczenia. Pokrótce wyjaśnimy, czym charakteryzują się poszczególne elementy.

  • Panel fotowoltaiczny – to inaczej bateria słoneczna, która pozyskuje prąd z promieni słońca, ale też ze światła. Panele składają się z ogniw, które łączą się szeregowo. Od góry i od dołu są zalaminowane przezroczystą folią EVA, a przed uszkodzeniami mechanicznymi ochrania je hartowana szyba, która dodatkowo zmniejsza ilość odbitego promieniowania słonecznego, ograniczając straty energii. Wewnątrz ulokowane są: spolaryzowana dodatnio warstwa półprzewodnika P, warstwa półprzewodnika N, warstwa metalowych elektrod i warstwa dwutlenku krzemu. Do usztywnienia całej konstrukcji służy rama aluminiowa, a elementem łączącym moduły w kompletną instalację PV w szeregi jest puszka przyłączeniowa.
  • Inwerter (falownik) – to specjalistyczne urządzenie, którego zadaniem jest transformacja pozyskiwanego z instalacji prądu stałego na prąd zmienny. W skrócie więc – to właśnie inwerter przekształca energię czerpaną przez panele PV z promieni słonecznych w prąd. Dopasowuje on napięcia tak, abyśmy mogli z niego korzystać do obsługi sprzętów. Dzięki temu, że działa on automatycznie w czasie rzeczywistym, to prąd dostępny jest non-stop.
  • Elektronika – tutaj znajdują się takie elementy, jak okablowanie, optymalizatory (nie są stosowane zawsze, ale ich praca polega na obciążeniu modułu taki sposób, by miał on na wyjściu największą możliwą moc), system montażowy (na dach lub do instalacji na gruncie).
  • Zabezpieczenia AC i DC – system fotowoltaiczny powinien być wyposażony w zabezpieczenia AC (zmiennoprądowe) i DC (stałoprądowe), które chronią instalację przed przepięciami oraz wyładowaniami.
  • Akumulator – niekiedy elektrownia słoneczna jest w niego wyposażona. Choć nie jest niezbędny, to niesie szereg korzyści – m.in. daje niezależność od dostaw prądu, chroni przed przepięciami, maksymalizuje wykorzystanie wyprodukowanej energii i daje opcję wykorzystania tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej.

Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Wiele osób chcąc obniżyć rachunki za prąd, decyduje się na montaż paneli. I choć faktycznie własny prąd oznacza redukcję opłat u dostawcy do minimum, to jednak moduły fotowoltaiczne są dość kosztowną inwestycją. Szacuje się, że za instalację o mocy szczytowej 5 kWp musimy wydać ok. 25 000 złotych – w koszt ten wliczamy ogniwa fotowoltaiczne i pozostałe elementy instalacji, a także koszt montażu i podatek VAT (przy prywatnych budynkach mieszkalnych jest to 8%). Oczywiście im większe będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną i więcej paneli będzie trzeba zamontować, tym finalna cena będzie wyższa. Zwrot będzie więc zależny od poniesionych kosztów, ale też innych czynników – m.in. cen energii elektrycznej (im wyższe, tym bardziej opłacalna okaże się inwestycja w montaż paneli fotowoltaicznych) czy mocy instalacji (procentowy udział dofinansowania dla mniejszych instalacji jest wyższy).

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu?

Jedną z decyzji, którą musimy podjąć przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest to, czy jej realizacja odbędzie się na gruncie, czy też na dachu. Większa przestrzeń, jaką dysponujemy, przekłada się na większy uzysk energetyczny i gwarantuje większe oszczędności – stąd też wiele osób montuje panele do produkcji energii na terenie działki. To jednak ma wpływ na estetykę posesji, zabiera z niej miejsce, które można przeznaczyć na aranżację ogrodu i wiąże się z zaplanowaniem na przyszłość wyglądu danego terenu – nie ma tutaj opcji posadzenia dużych drzew, które będą rzucały cień na panele. Na dachu nie mamy takich problemów, ale pojawiają się inne – trzeba dostosować konstrukcję do kształtu dachu i jego pochyłu. Istotne jest też ułożenie dachu względem kierunków świata – najlepiej, gdy fotowoltaika na dachu jest zamontowana po stronie południowej o nachyleniu równym 40°. Jeżeli przy budynku znajdują się drzewa, upewnijmy się, że nie będą one rzucać cienia na panele – teraz ani w przyszłości.

Działanie instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się, czy koszt instalacji fotowoltaicznej szybko się zwróci? Weź pod uwagę wspomniane wcześniej kwestie. Dostosuj moc całej instalacji do potrzeb Twojego domu – tak, abyś mógł korzystać tylko z energii ze słońca i zrezygnować z płacenia za prąd dostawcy. Pamiętaj również, że działanie instalacji fotowoltaicznej zależy od tego, jakie panele wybierzesz i gdzie je ulokujesz. Jeśli masz pytania co do gwarancji, kumulowania i sprzedaży nadwyżek czy chcesz otrzymać wstępną kalkulację kosztów – skontaktuj się z firmą oferującą montaż instalacji poprzez formularz i rozważ taki projekt, by jak najprędzej czerpać korzyści z energii wyprodukowanej w Twojej przydomowej elektrowni!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!