- 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Nowowiejska 33
- kontakt@eeef.pl
Fotowoltaika dla firm
Własna instalacja fotowoltaiczna pozwala na uniezależnienie się od zakupu energii, co przekłada się na spore oszczędności. Na inwestycje w elektrownie słoneczne decydują się nie tylko właściciele domów, ale coraz częściej także przedsiębiorcy. Jakie są zalety montażu paneli fotowoltaicznych na potrzeby firmy? Co wziąć pod uwagę, czy to się opłaca i czy można liczyć na dofinansowanie na odnawialne źródła energii dla firm? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!
Dlaczego fotowoltaika dla firm to dobry pomysł?
Budowa modułów fotowoltaicznych zyskuje coraz większe grono zwolenników wśród klientów biznesowych. Powodów jest sporo. Przede wszystkim własna energia słoneczna daje szansę na uniezależnienie się od dostaw energii od zakładu energetycznego, co owocuje znacznie niższymi rachunkami za prąd i tym samym ograniczeniem obaw o jego nieustanne podwyżki. Co więcej, nie musimy też martwić się o przerwy w dostawie prądu – takowe często powodują przestoje w firmie i przekładają się na duże straty finansowe.
Ogromną zaletą jest też możliwość rozliczania nadwyżek. Jeśli instalacja będzie w stanie wyprodukować więcej prądu niż wynosi zapotrzebowanie przedsiębiorstwa, wówczas nadwyżka zostanie skumulowana w sieci i może zostać wykorzystana w późniejszym terminie (np. zimą, gdy promieniowanie słoneczne jest znacznie mniejsze). Czy można sprzedawać prąd? Taką możliwość dają wyłącznie farmy fotowoltaiczne – prąd, który jest na nich produkowany trafia do sieci energetycznej, a właściciel takiej elektrowni OZE w całości go odsprzedaje po referencyjnych cenach sprzedaży określonych przez rząd.
Warto też pamiętać, że inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja w przyszłość. Są gwarancją niezawodności, ale także rozsądnym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Instalacja PV może zostać ulokowana na gruncie lub też na dachu, dzięki czemu zupełnie nie będzie zajmować miejsca (kluczowe, by była skierowana w stronę południa i ulokowana w warunkach małego zacienienia). Reasumując więc, taka produkcja energii to mądra inwestycja, która podnosi wartość nieruchomości i działki, ale też jest ukłonem w stronę środowiska i ekologii oraz wpływa korzystnie na wizerunek firmy.
Fotowoltaika dla firm. Czy Twojemu przedsiębiorstwu to się opłaca?
Wytwarzanie energii elektrycznej prosto ze słońca skrywa w sobie spory potencjał w kontekście przedsiębiorstw. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala zaoszczędzić środki w budżecie firmy w dłuższej perspektywie. To, jak duże one będą, zależy od kilku czynników – m.in. jak duże jest zapotrzebowanie firmy na prąd, czy dysponuje ona dogodnym miejscem do stworzenia elektrowni słonecznej o pożądanej wielkości, a także na jaką moc instalacji może sobie pozwolić inwestor.
Warto podkreślić także, że wyprodukowana energia nie będzie uzależniona od rynku, który dyktuje ceny – a im bardziej te będą rosły, tym szybciej okaże się, że inwestycja się zwróciła. Podsumowując więc, bez względu na to, jak duża jest firma i czym się zajmuje – warto zainwestować w odnawialne źródła energii. Zanim zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z bezpłatnego audytu, zaczekaj na projekt i kalkulację kosztów. Jeśli wielkość instalacji będzie dostosowana do prowadzonej działalności, to efekty będą bardziej zadowalające.
Dofinansowanie na fotowoltaikę. Skąd wziąć pieniądze na inwestycję w panele?
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się z dosyć kosztownym przedsięwzięciem. Sumując zakup paneli słonecznych, elementów montażowych, inwertera, a także cenę montażu i kwotę wynikającą z podatku VAT, okazuje się, że przyjdzie nam zapłacić od ok. 20 tysięcy (w przypadku mikroinstalacji) do nawet kilkuset tysięcy (farmy fotowoltaiczne). Mając jednak na uwadze, że pojedyncza większa inwestycja zapewni Twojej firmie dostęp do stabilnego i darmowego źródła energii elektrycznej na lata, bez obaw o wzrost cen prądu czy przerwy w jego dostawie – można tu mówić o opłacalności.
Dodatkowo pamiętajmy, że istnieje wiele możliwości uzyskania pomocy finansowej na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych dla firm – m.in. dotacje, ulgi czy niskooprocentowane kredyty. Dofinansowania na fotowoltaikę pozwalają skrócić czas zwrotu z inwestycji, a nierzadko są też jedyną możliwością na podjęcie takiego kroku przez przedsiębiorców. O aktualnych programach na 2021 rok zwykle najwięcej wiedzą firmy, które zajmują się odnawialnymi źródłami energii – wówczas pomagają w wypełnianiu wniosków i uzyskaniu takiego finansowania.
Inne możliwości są dla małej instalacji, a jeszcze inne dla potężnej farmy fotowoltaicznej. Mówiąc o kosztach musimy też dodać, że systemy fotowoltaiczne dla firm objęte są stawką VAT w wysokości 23% – przedsiębiorcy mogą zatem odliczyć całą wartość VAT od wydatków, gdyż są one traktowane jako koszt uzyskania przychodu.
Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!