Fotowoltaika Szczytno

Branża fotowoltaiczna wciąż się rozwija. Do inwestycji w panele zachęcają rosnące ceny energii elektrycznej czy gazu. Własny prąd umożliwi ograniczenie wydatków na rachunki do minimum, ale też jest sposobem na uniezależnienie się od zakładu energetycznego. Jakie są zalety przedsięwzięcia? Jak działa fotowoltaika Szczytno? Jak otrzymać dotację? Sprawdźmy!

fotowoltaika szczytno

Fotowoltaika Szczytno – jak działa?

Systemy fotowoltaiczne składają się z wielu komponentów, które wzajemnie ze sobą się uzupełniają, by możliwa była produkcja energii elektrycznej ze słońca. Odpowiednio zamontowana instalacja pozwala bowiem na przekształcanie promieni słonecznych w prąd stały. Gdy promienie oddziałują na kryształ krzemu zlokalizowany w panelach i znajdujące się w nim elektrony, powstaje różnica potencjałów i pojawia się napięcie. Dzięki zastosowaniu falownika (inwertera) w instalacji fotowoltaicznej, prąd stały jest przekształcany w prąd zmienny, zgodny z parametrami sieci. Gdy trafi on do gniazdek, a dzieje się to właściwie natychmiast, możliwe jest wykorzystanie powstałej energii w gospodarstwie domowym, rolnym czy firmie.

Panele fotowoltaiczne gmina Szczytno – ważna jest optymalizacja mocy

Zastanawiasz się, co dzieje się z energią, której od razu nie wykorzystasz? Jeśli zainwestujesz w instalację fotowoltaiczną on-grid, to możesz zużywać prąd na bieżąco, a powstałe nadwyżki trafią do zakładu energetycznego. Na ich wykorzystanie będziesz mieć 12 miesięcy. Co jednak istotne, do Twojej dyspozycji będzie tylko 70 lub 80% zmagazynowanych pokładów energii (zależnie od mocy instalacji) – reszta przechodzi na rzecz zakładu jako opłata za magazynowanie. Pamiętaj tutaj, że niesamowicie istotne jest, by fotowoltaika Szczytno była dobrze zoptymalizowana pod kątem mocy. Niedobór energii będzie skutkował wyższymi rachunkami za dokupioną od dostawcy energię, a z kolei niewykorzystane przez rok nadwyżki przepadną i nie będzie należał się za nie żaden ekwiwalent.

Czy opłaca się inwestycja w panele fotowoltaiczne Szczytno?

Zacznijmy od tego, że Polska znajduje się w bardzo dogodnym położeniu geograficznym, jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia w skali roku. Ilość dni pogodnych absolutnie wystarcza, by w pełni wykorzystać potencjał posiadanego systemu fotowoltaicznego. Kluczowe jest jednak, by zdecydować się na zakup dobrej jakości komponentów, a także zwrócić uwagę na prawidłowy montaż przez specjalistów.

Oczywiście rozważając inwestycję w panele fotowoltaiczne Szczytno nie da się przejść obojętnie obok kosztów. Musisz wiedzieć, że wycena instalacji PV zależy od wielu czynników – m.in. rodzaju paneli czy inwertera, umiejscowienia systemu, mocy instalacji. Im większe będzie zapotrzebowanie na energię i lepsze panele słoneczne i inwerter, tym cena przedsięwzięcia będzie oczywiście wyższa. Szacuje się, że za każdy 1 kW mocy inwestor zapłaci od 4 do 6 tysięcy złotych. Mając na uwadze, że zwykle dla czteroosobowego gospodarstwa domowego optymalnym wyborem jest fotowoltaika Szczytno o mocy 5 kW, to średnio taka inwestycja wyniesie około 25 tysięcy złotych. Kiedy się zwróci? Trudno powiedzieć, ale przy obecnych cenach energii elektrycznej możliwe, że nawet w ciągu 10 lat.

Dofinansowanie fotowoltaiki w Szczytnie

Zarówno osoby prywatne, które chcą stworzyć instalację fotowoltaiczną dla swojego domu, jak i rolnicy czy przedsiębiorcy, mogą skorzystać z różnych programów dotacyjnych. Oznacza to, że wówczas koszt inwestycji będzie niższy, a tym samym czas zwrotu krótszy. Jest to możliwe m.in. w ramach programów “Mój prąd” czy “Czyste powietrze” dla osób prywatnych, a także “Agroenergia” dla rolników czy “Energia Plus dla firm”. Istotne jest jednak, że kwoty udzielanych środków, jak i zasady ich przyznawania, różnią się zależnie od edycji. Warto zatem śledzić informacje i upewnić się, że spełniasz wszelkie wymogi, by takie wsparcie finansowe otrzymać. Jeśli potrzebujesz pomocy w dopełnieniu formalności – skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki w Szczytnie.

Montaż instalacji fotowoltaicznych Szczytno – dlaczego my?

Instalacje fotowoltaiczne w Szczytnie to trend, który ma mocne uzasadnienie. Rosnące wydatki na rachunki za prąd i gaz, chęć uniezależnienia się od zakładu energetycznego i czerpanie energii słonecznej, która jest odnawialna, niewyczerpywalna i czysta, to główne powody zainteresowania branżą. My działamy w niej od lat. Mamy na koncie projekty i realizacje w zakresie mikroinstalacji, przydomowych elektrowni słonecznych czy farm fotowoltaicznych.

Oferujemy kompleksowe usługi – obliczamy zapotrzebowanie na energię elektryczną, przeprowadzamy audyt, wsłuchujemy się w potrzeby inwestora. Na tej podstawie nasi eksperci mogą przygotować projekt fotowoltaiki dla domu, gospodarstw rolnych czy przedsiębiorstw. Po uzyskaniu akceptacji projektu i wyceny, zamawiamy wszystkie elementy instalacji i umawiamy dogodny termin montażu paneli fotowoltaicznych w Szczytnie. Instalacja paneli zawsze jest przeprowadzana przez doświadczonych fachowców, zgodnie ze sztuką. Zależy nam, by sprzęt działał wydajnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź możliwości finansowania Twojej instalacji fotowoltaicznej

Dotacje na fotowoltaikę

Kredyt na instalację

Czyste
powietrze

Leasing na
fotowoltaikę

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy otwarci na Twoje pytania!