Category: Dom energooszczędny

Czytaj więcej

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika w ostatnich latach zyskała na popularności. Ceny paneli słonecznych spadły, a samo zamontowanie instalacji PV stało się znacznie bardziej opłacalne z uwagi na rosnące rynkowe ceny prądu czy programy dotacyjne dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej? Kiedy się zwraca, z jakich dofinansowań można skorzystać i jak wybrać najlepszą ofertę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna jest sporą inwestycją. W jej cenę wlicza się kilka składowych, takich jak audyt, projekt, zakup paneli fotowoltaicznych i akcesoriów montażowych, zakup inwertera, montaż instalacji, przyłącza oraz podatek VAT. To, ile finalnie zapłacimy za całe przedsięwzięcie, zależy oczywiście o wielkości instalacji i jej mocy, rodzaju wybranych paneli, lokalizacji (im bardziej nasłonecznione miejsce, tym lepiej) oraz firmy, która zajmuje się montażem całej instalacji. Chcesz poznać orientacyjne koszty? Przygotowaliśmy symulację, która nieco nakreśli całokształt.

 • Panel fotowoltaiczny monokrystaliczny renomowanego producenta o mocy 340 WP – 1100 zł / sztuka;
 • Inwerter (falownik) wysokiej jakości – ok. 5000 zł;
 • Zabezpieczenia, okablowanie, akcesoria montażowe – ok. 6000 zł;
 • Praca montażystów – średni koszt to ok. 5000 zł;
 • Podatek VAT – dla domowej instalacji fotowoltaicznej 8%, dla przedsiębiorców 23%.

W związku z tym, że szacuje się, że jedno gospodarstwo domowe (rodzina z dwójką dzieci), zużywa rocznie ok. 5000 kWh rocznie, to dla zaspokojenia energetycznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego odpowiednia będzie instalacja generująca energię elektryczną o mocy szczytowej od 5 kW. Potrzebować będziemy zatem 15 paneli PV, co w efekcie daje nam koszt całościowy 32 500 zł + podatek VAT 8%, tj. 35 100 zł. Oczywiście ostateczny koszt instalacji można obniżyć, zmniejszając moc instalacji, wybierając tańsze panele słoneczne, inwerter i inne komponenty montażowe czy znajdując firmę, która wykona swoją pracę taniej.

Jak szybko zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Własna elektrownia słoneczna to spory wydatek. Im będzie większa instalacja, tym koszt zakupu wszystkich elementów będzie wyższy. Droższa instalacja wbrew pozorom może jednak okazać się bardziej opłacalna i szybciej się zwrócić. Kluczowe jest bowiem, by jej moc, wielkość i umiejscowienie były zoptymalizowane tak, by mogła wyprodukować optymalną ilość energii do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego, rolnego lub firmy. Wówczas rachunki za prąd będą bardzo niskie, a inwestor szybciej odnotuje zwrot inwestycji. Oczywiście biorąc pod uwagę dofinansowania na fotowoltaikę czy ulgi podatkowe, cena instalacji może zostać realnie obniżona, co również przełoży się na krótszy czas zwrotu.

Szacuje się, że instalacja o mocy 5kW dla domu jednorodzinnego przy niezmiennie rosnących cenach za prąd i przy skorzystaniu z dotacji, może zwrócić się po ok. 8 latach. Niemniej już dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW nawet po 10-12 latach, bowiem więcej zaoszczędzi się na prądzie, a cena za zakup instalacji przy większej ilości ogniw może być bardziej atrakcyjna. Kluczowe jest jednak, aby moc całej instalacji fotowoltaicznej była adekwatna do zapotrzebowania – nadwyżki można odbierać na zasadzie opustów za energię (obniżenie kosztów o 70% dla instalacji o mocy 10-50 kW i o 80% dla mniejszych) w ciągu 12 miesięcy. Jeśli energii będzie zdecydowanie za dużo, wówczas ona przepadnie.

Dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznej

Szacując koszt paneli fotowoltaicznych i całej instalacji, należy wziąć pod uwagę także opcje uzyskania dofinansowań na taką inwestycję. W 2021 roku realizowanych jest kilka programów i ulg dla różnych grup beneficjentów.

 • Program “Mój prąd” – to dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, skierowane do osób fizycznych.
 • Program “Czyste powietrze” – kierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych domów lub wydzielonych mieszkań w budynkach jednorodzinnych.
 • Regionalne Programy Operacyjne – programy oferowane przez poszczególne województwa, gminy czy miasta, które pozwalają na pozyskanie dotacji lub pożyczek na preferencyjnych warunkach na odnawialne źródła energii.
 • Agroenergia – program dotacyjny dla fotowoltaiki dla rolników.
 • Energia Plus – pożyczki i dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla firm.
 • Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników
 • Ulga termomodernizacyjna – dedykowana właścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych (również szeregowych i bliźniaków), którzy rozliczają się za pomocą PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37.

Niektóre programy i ulgi można ze sobą łączyć. To, która propozycja będzie najkorzystniejsza dla inwestora, zależy m.in. od mocy instalacji PV czy założeń programu na dany rok. W ocenie zwykle pomagają specjaliści z zakresu fotowoltaiki, którzy nierzadko też dopełniają wszelkich formalności.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw nam ocenę!
[Ocen: 1 Średnia: 5]

Czytaj więcej

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Systemy fotowoltaiczne zyskują coraz większe uznanie inwestorów. Na instalacje PV decydują się właściciele domów jednorodzinnych, domków letniskowych, przedsiębiorcy i rolnicy. Jak działają? W jaki sposób zbudowany jest moduł fotowoltaiczny, gdzie powstaje energia słoneczna i jakie są efekty takiej inwestycji? Sprawdźmy!

Jak zbudowany jest moduł fotowoltaiczny?

Ogniwa fotowoltaiczne muszą mieć właściwości półprzewodników. W związku z tym do ich budowy wykorzystuje się takie pierwiastki jak krzem, german i selen. Najczęściej jest to krzem, bowiem pierwiastek ten posiada na ostatniej powłoce aż cztery elektrony walencyjne, co sprzyja szybkiemu zachodzeniu fotoemisji. Producenci zwykle stosują dwie warstwy półprzewodnika. Pierwsza jest cienką i przezroczystą warstwą typu n ulokowaną na górze, nad którą znajdują się elektroda ujemna i powłoka antyrefleksyjna, a pod elektroda dodatnia. Druga znajduje się na dole – jest grubsza i typu p. Obie warstwy oddzielone są barierą potencjałów, w efekcie tworząc złącza p-n. Czasem ogniwa fotowoltaiczne posiadają też wbudowaną warstwę PERC w spodniej warstwie i posiadają dodatkową warstwę dielektryka, który pełni funkcję izolatora elektrycznego, działającego na zasadzie reflektora. W jakim celu stosuje się warstwę PERC? Przede wszystkim po to, by promienie słońca, które nie wytworzą elektronu, mogły ponownie się odbić. Generuje to dodatkową szansę na wytworzenie energii i tym samym zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Prąd elektryczny, pozyskany przez ogniwa fotowoltaiczne z promieniowania słonecznego, może zasilać sprzęty domowe, maszyny czy na przykład pompy ciepła. Aby tak jednak się stało, musi zajść zjawisko fotowoltaiczne. Polega na zmianie właściwości elektrycznych ciała stałego (ogniwa będącego półprzewodnikiem), pod wpływem padającego na ciało stałe promieniowania słonecznego (foton). Jednostka światła jest pochłaniana przez krzem, uwalnia dodatkowe elektrony i umożliwia ich przemieszczanie się – ruch ten jest nazywany przepływem prądu elektrycznego. Zastosowane w ogniwach złącza półprzewodnikowe typu p-n pozwalają na połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej, a to skutkuje tym, że energia świetlna zmienia się w elektryczną. Mając jednak na uwadze, że panele PV produkują prąd stały, konieczna jest jego konwersja w prąd zmienny (a właściwie przemienny) – do tego celu właśnie służy falownik (inwerter). W efekcie instalacja staje się źródłem energii, które może zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy i wyprodukować prąd, który wykorzystany zostanie do zasilania najróżniejszych urządzeń.

Fotowoltaika – jak uzyskać optymalne efekty?

Pod definicją słowa fotowoltaika skrywa się dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Większość osób jednak określeniem fotowoltaiki mianuje instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Celem jest ograniczenie opłat za prąd pobierany z sieci – szczególnie, że ceny energii elektrycznej nieustannie szybują ku górze. Istotne jest więc, aby instalacja PV była dostosowana do pod względem mocy i wielkości do potrzeb gospodarstwa czy firmy.

Najważniejszym aspektem przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej jest określenie, ile prądu jest zużywane w ciągu roku – energia jest bowiem rozliczana w systemie 12-miesięcznym. Jeśli w okresie większego nasłonecznienia powstają jej nadwyżki, to następnie trafiają one do sieci publicznej (zakładu energetycznego), aby w ciągu roku prosument mógł je odebrać na zasadzie opustu (za 20% wartości przy instalacjach do 10 kWh oraz 30% przy tych wielkości 10-50 kWh). Dla budynków już istniejących moc instalacji określa się na podstawie średniej wysokości rachunków za prąd za ostatni rok, z kolei w przypadku nowych domów czy firm, zużycie prądu należy oszacować na podstawie planowanego zużycia – określając ilość i rodzaj urządzeń energochłonnych oraz liczbę użytkowników.

Energia ze słońca to znakomita inwestycja, ale aby dawała pożądane rezultaty, przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest określenie możliwości instalacyjnych. Ważne są: wielkość powierzchni dachu/gruntu, ekspozycja powierzchni względem słońca, kąt nachylenia dachu i zacienienia (obecne oraz przyszłe – np. rosnące drzewa). Tym samym kluczowym etapem planowania inwestycji jest nie tylko wyliczenie zapotrzebowania na energię, ale też audyt, w trakcie którego specjaliści oceniają stan więźby dachowej i pokrycia lub też gruntu. Jeśli warunki okażą się niezbyt sprzyjające – nie oznacza to braku możliwości inwestycji w odnawialne źródła energii. W takiej sytuacji eksperci zwykle zalecają dobór większej mocy paneli słonecznych, aby pozyskiwania z całej instalacji energia mogła w pełni pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa albo firmy na prąd.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw nam ocenę!
[Ocen: 0 Średnia: 0]